Bridge to India zapowiada dalszy spadek cen modułów PV

Bridge to India zapowiada dalszy spadek cen modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zdaniem czołowej firmy konsultingowej z Indii, która specjalizuje się w analizach rynku solarnego, w tym roku ceny modułów fotowoltaicznych powinny nadal wyraźnie spadać kontynuując trend zapoczątkowany w drugiej połowie ubiegłego roku.

W analizie zatytułowanej „Another year from hell for module suppliers” indyjska firma konsultingowa ocenia, że 2017 powinien być kolejnym rokiem, w którym globalna podaż modułów fotowoltaicznych przewyższy popyt, o czym ma decydować głównie rynek chiński – a to powinno prowadzić do dalszych spadków cen.

Zdaniem Bridge to India, zainstalowany w tym roku w Chinach potencjał PV będzie o 20 proc. niższy wobec roku 2016, w którym Chińczycy zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż około 34 GW, co stanowiło niemal połowę całkwoitej mocy elektrowni solarnych zainstalowanych na całym świecie w ubiegłym roku.

REKLAMA

Największy popyt na moduły fotowoltaiczne powinien mieć miejsce w Państwie Środka w II kwartale br. Ze względu na kolejne planowane obniżenie taryf w połowie br., do tego czasu inwestorzy na chińskim rynku powinni spieszyć się z przyłączaniem nowych instalacji, a to wywinduje popyt na moduły, który jednak powinien spaść znacznie już w III kwartale.

Bridge to India ocenia, że znaczącego wzrostu popytu na moduły nie powinniśmy się spodziewać na rynkach amerykańskim, japońskim i europejskim, a łączny potencjał nowych instalacji solarnych uruchomionych w 2017 r. powinien być podobny jak w roku ubiegłym, sięgając około 75 GW.

REKLAMA

Dla porównania globalny potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych jest szacowany na ten rok przez Bridge to India na około 100 GW.

Ta dysproporcja skłania analityków Bridge to India do prognozy spadku cen modułów fotowoltaicznych na koniec 2017 r. do około 0,25 USD/Wp (ok. 0,24 EUR/Wp), czyli o około 20 proc. wobec cen z początku roku oraz wobec 26-procentowego spadku odnotowanego w roku ubiegłym.

Bridge to India ocenia, że o ile ta sytuacja może cieszyć deweloperów farm fotowoltaicznych – m.in. w Indiach, gdzie ceny osiągane w aukcjach dla PV spadają do poziomu poniżej 0,05 USD/kWh (ok. 0,2 PLN/kWh), o tyle dalszy spadek cen modułów stanowi zagrożenie dla producentów.

Wielu czołowych dostawców w ubiegłym roku obniżało ceny o 30-50 proc. Jednocześnie muszą się oni zmierzyć z większymi kosztami wynikającymi z wdrażania efektywniejszych technologii takich jak PERC, multi/heterojunction, moduły dwustronne itd. Nie jest wykluczona możliwość zaburzeń w przemyśle producentów modułów. Jeśli to się wydarzy, będzie to oznaczać kłopoty dla inwestorów wygrywających aukcje, którzy już wcześniej założyli w swoich modelach finansowych spadek cen modułów – komentuje Bridge to India. 

red. gramwzielone.pl