Ile kosztują teraz panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują teraz panele fotowoltaiczne?
Fot. 100% Campaign, flickr cc

Ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku istotnie spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile moduły fotowoltaiczne kosztują obecnie i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Kilka tygodni temu rząd Chin zapowiedział ograniczenie inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne ze skutkiem natychmiastowym. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 53 GW, czyli ponad połowę potencjału zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie (ok. 98 GW).

W tym roku inwestycji w fotowoltaikę w Chinach ma być mniej, a to powinno prowadzić do powstania nadpodaży modułów fotowoltaicznych i spadku ich cen.

REKLAMA

Tajwańska firma EnergyTrend – z jej danych korzysta obecnie m.in. Komisja Europejska – podaje, że przeciętna, hurtowa cena modułów fotowoltaicznych typu polikrystalicznego wynosi obecnie 0,269 USD/W (ok. 0,23 EUR/W). Najtańsze można kupić za 0,26 USD/W (0,22 EUR/W), a najdroższe za 0,29 USD/W (0,25 EUR/W). Średnia cena najwydajniejszych modułów tego typu ma sięgać 0,283 USD/W.

Natomiast cena standardowo droższych, ale wydajniejszych modułów monokrystalicznych wynosi w hurcie przeciętnie 0,325 USD/W (0,28 EUR/W), przy czym średnia dla najwydajniejszych modułów mono ma wynosić 0,35 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W wynoszą ok. 0,271 USD/W, przy czym najtańsze można kupić za 0,26 USD/W, a najdroższe aż za 0,38 USD/W.

Natomiast według PV InfoLink średnie ceny modułów mono wynoszą obecnie w hurcie – 0,295 USD/W dla modułów o mocy nominalnej 280 W, a także 0,315 USD/W dla modułów o mocy 300 W wykonanych w technologii PERC.

R E K L A M A

REKLAMA

panele fotowoltaiczne

 

Analitycy globalnego rynku fotowoltaicznego oczekują, że w tym roku ceny modułów powinny znacząco spaść w wyniku spadku dynamiki inwestycji w Chinach.

Swoją prognozę w tym zakresie przedstawił ostatnio Bloomberg New Energy Finance, zakładając, że spodziewana nadpodaż modułów na rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W (ok. 0,21 EUR/W).

Skorzystanie ze spadku cen modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ostatnich latach ograniczały restrykcje celne w zakresie importu chińskich modułów PV, uniemożliwiając unijnym importerom zakup modułów poniżej określonych cen (jeśli te moduły mają nie podlegać wysokim karnym cłom).

Restrykcji celnych w ramach tzw. porozumienia cenowego nadal nie zniesiono, jednak z początkiem tego miesiąca Unia Europejska obniżyła minimalne ceny zgodnie z harmonogramem przyjętym we wrześniu ubiegłego roku, co umożliwia unijnemu rynkowi PV skorzystanie ze spadku cen modułów, ale nadal tylko w ograniczonym zakresie.

Od początku tego miesiąca minimalna cena importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych wynosi odpowiednio 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W, czyli znacznie powyżej cen wskazywanych przez Energy Trend czy PV InfoLink.

Na razie Bruksela nie przewiduje kolejnych obniżek minimalnych cen importowych. Docelowo restrykcje celne mają zostać zniesione, ale nie ustalono jeszcze, kiedy ma to nastąpić.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.