Ceny modułów fotowoltaicznych mocno w dół, popyt mocno w górę

Ceny modułów fotowoltaicznych mocno w dół, popyt mocno w górę
T-solar press

Taką prognozę dla europejskiego rynku fotowoltaicznego przedstawiają czołowe firmy analizujące rynek fotowoltaiczny, szacując wpływ, jaki na rynek w Unii Europejskiej będzie mieć zakończenie stosowanych dotąd restrykcji celnych w imporcie do UE chińskich modułów fotowoltaicznych.

W poniedziałek przestało obowiązywać stosowane w Unii Europejskiej od pięciu lat tzw. porozumienie cenowe wprowadzające ograniczenia w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych, uniemożliwiając obniżenie ich cen do poziomów osiąganych na świecie.

Od tego tygodnia znowu można sprowadzać do UE chińskie ogniwa i moduły fotowoltaiczne bez restrykcji związanych z karnymi cłami antydumpingowymi i antysubsydyjnymi czy minimalną ceną na importowane z Chin moduły PV.

REKLAMA

Bariery handlowe uczyniły fotowoltaikę w Europie znacznie droższą niż było to konieczne, a dzięki ich zakończeniu PV stanie się najtańszym źródłem energii elektrycznej w wielu krajach Unii Europejskiej – to oznacza, że znacznie więcej konsumentów i rządów będzie w stanie inwestować w energię słoneczną – komentuje przełomową decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu porozumienia cenowego James Watson, CEO europejskiego stowarzyszenia branży solarnej SolarPower Europe.

Jaki wpływ zniesienie restrykcji celnych może mieć na ceny modułów notowane na europejskim rynku fotowoltaicznym? Cytowany przez „PV Magazine” analityk firmy doradczej IHS Markit zakłada, że w najbliższych tygodniach ceny modułów w Unii Europejskiej mogą spaść średnio o 30 proc., a uzyskane w ten sposób niższe koszty fotowoltaiki powinny doprowadzić jego zdaniem do wzrostu zainstalowanego potencjału PV w UE w przyszłym roku aż o 40 proc. – z prognozowanych na ten rok ok. 12 GW do 17 GW w roku przyszłym.

IHS Markit zakłada, że najbardziej skorzystają deweloperzy dużych farm fotowoltaicznych w południowej części kontynentu, korzystający już nie tylko z rządowych systemów wsparcia, ale także realizujący projekty bez państwowych gwarancji sprzedaży energii.

REKLAMA

W 2017 roku w Europie powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 8,6 GW. Liderem była nienależąca do UE, a więc nieobjęta porozumieniem cenowym Turcja, w której powstały systemy PV o łącznej mocy ok. 1,79 GW. Drugie były Niemcy, dodając do swojego potencjału PV w ub.r. około 1,75 GW. W tym roku Niemcy jak i kilka innych kluczowych europejskich państw powinno osiągnąć znacznie lepszy wynik przyłączeń, na co wskazują dane za pierwsze miesiące br.

Bloomberg New Energy Finance prognozuje z kolei, że ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych na koniec 2018 r. spadną w Unii Europejskiej do około 0,24 USD/W, czyli ok. 0,21 EUR/W.

W ramach zakończonego w poniedziałek porozumienia cenowego objęte nim chińskie moduły fotowoltaiczne można było importować do Unii Europejskiej z zachowaniem minimalnej ceny 0,3 EUR/W w przypadku technologii polikrystalicznej oraz 0,35 EUR/W w przypadku technologii monokrystalicznej.

Tymczasem ostatnio notowane na azjatyckim rynku hurtowym ceny modułów polikrystalicznych wynoszą ok. 0,23 EUR/W, a ceny modułów monokrystalicznych sięgają ok. 0,26 EUR/W (ok. 0,3 EUR/W w przypadku modułów monokrystalicznych PERC).

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.