Największy producent paneli fotowoltaicznych z Niemiec notuje duże straty. Winni Chińczycy?

Największy producent paneli fotowoltaicznych z Niemiec notuje duże straty. Winni Chińczycy?
Franck Asbeck, CEO SolarWorld AG. Foto: SolarWorld

{więcej}Okazuje się, że SolarWorld, który – w przeciwieństwie do wielu niemieckich producentów paneli fotowoltaicznych, którzy nie wytrzymali dynamicznych zmian na globalnym rynku fotowoltaicznym – utrzymuje swoją silną pozycję na rynku PV, przestaje być odporny na coraz większą konkurencję i coraz niższe ceny paneli. 

W III kwartale br. SolarWorld zanotował stratę w wysokości 68,7 mln euro – w porównaniu do straty na poziomie 11 mln euro w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Złą kondycję SolarWorld potwierdził jego szef Franck Asbeck, który określił rok 2012 dla swojej firmy jako „bardzo negatywny”. SolarWorld zapowiadał na III kwartał odbicie na niemieckim rynku PV w segmencie rezydencjalnych instalacji dachowych – który jest dla niego podstawowym rynkiem zbytu – co jednak nie miało miejsca. 

REKLAMA

W ubiegłym kwartale niemiecki potencjał w fotowoltaice wzrósł do prawda o 1,8 GW – co było nawet o 0,2 GW wynikiem lepszym niż w roku ubiegłym – wzrost ten wynikał jednak głównie z powstawania nowych systemów PV w segmecie farm naziemnych, w którym SolarWorld nie ma mocnej pozycji i który jest zdominowany głównie przez producentów tańszych paneli z Chin. 

REKLAMA

Pogarszająca się sytuacja SolarWorld przekłada się na redukcję etatów. SolarWorld zwolnił już w tym roku 100 pracowników w USA i 220 w samych Niemczech, a do końca roku pracę w niemieckich zakładach SolarWorld ma stracić kolejne 100 osób. 

Za pogorszenie swoich wyników finansowych SolarWorld obwinia głównie konkurencję z Chin, która oferuje tańsze panele fotowoltaiczne. W celu ograniczenia pozycji Chińczyków na amerykańskim i europejskim rynku PV niemiecki producent działa aktywnie na rzecz wprowadzenia ceł antydumpingowych na import chińskich paneli. Zainicjowane w USA dochodzenie antydumpingowe przyniosło zamierzony skutek i amerykański rząd wprowadził już cła antydumpingowe na import chińskich paneli. Podobne dochodzenie – również na wniosek złożony z inicjatywy SolarWorld – prowadzi obecnie Komisja Europejska. 
gramwzielone.pl