Niemcy zaczynają budowę wielkiej farmy wiatrowej na morzu

MHI Vestas zainstalował pierwszą turbinę na kolejnej wielkiej morskiej farmie wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Niemiec. Duńsko-japoński producent ostatnio pokazał, jak szybko jest już w stanie instalować ogromne morskie wiatraki.
Na powstającej na Morzu Północnym, w odległości 95 km od niemieckiej wyspy Borkum, farmie wiatrowej Deutsche Bucht stanęła pierwsza turbina o jednostkowej mocy 8,4 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 164 metry.
Producent MHI Vestas ma dostarczyć na miejsce i zainstalować na głębokościach wynoszących około 40 metrów docelowo 33 tego rodzaju turbiny o łącznej mocy 277,3 MW.
Koszt inwestycji realizowanej przez dewelopera Northland Power ma wynieść około 1,3 mld euro.
Kilka dni wcześniej MHI Vestas poinformował o zainstalowaniu wszystkich elektrowni wiatrowych na znajdującej się również w niemieckiej części Morza Północnego, w odległości 57 km od wybrzeży Dolnej Saksonii, farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 2.
W tej inwestycji, należącej do duńskiego koncernu energetycznego Orsted, wykorzystano aż 56 turbin MHI Vestas o jednostkowej mocy 8,3 MW i średnicy łopat wirnika sięgającej 164 metry.
Z kolei w kwietniu br. MHI Vestas informował o zakończeniu instalacji wszystkich 44 turbin V164-8,4 MW na farmie wiatrowej Norther uruchomionej u wybrzeży Belgii.
Producent podaje, że w tym przypadku skrócił czas instalacji turbin o połowę w porównaniu do montażu turbin V164-8.0 na brytyjskiej farmie wiatrowej Burbo Bank Extension, w przypadku której instalacja wszystkich 32 turbin miała zająć trzy miesiące.
W kolejnej morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec, dla której zamówienie na dostawę turbin zdobył MHI Vestas i która stanie tym razem w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, wykorzystane zostaną turbiny o jeszcze większej jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika wydłużonej do 174 metrów.
Projekt bałtyckiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, na której staną wiatraki o rekordowej mocy 9,5 MW, jest realizowany przez hiszpańską Iberdrolę. Instalacja turbin ma nastąpić w latach 2022-23, a produkcja energii zostanie objęta gwarancjami sprzedaży energii dzięki aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Bundesnetzagentur.
Dla Iberdroli będzie to druga morska farma wiatrowa na Bałtyku. Więcej na ten temat w artykule: Hiszpanie będą potęgą na Bałtyku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o