Pierwsze zamówienie na najnowsze i największe turbiny Vestasa

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych otrzymał zamówienie na swoje najnowsze turbiny z serii EnVentus, które mają przyczynić się do wyższych uzysków energii w projekcie, dla którego maksymalne przychody ze sprzedaży energii w praktyce nie będą mogły przekroczyć poziomu niewiele ponad 30 euro/MWh.
To z pewnością nie największe zamówienie, które Vestas sfinalizował w ostatnich dniach – Duńczycy tylko w dniu 30 czerwca informowali o podpisaniu kontraktów na około 1 GW – ale z pewnością jedno z ciekawszych.
Chodzi o pierwsze zamówienie na najnowsze i największe turbiny Vestasa o średnicy łopat wirnika wynoszącej 162 metry oraz o jednostkowej mocy 5,6 MW – największej w dotychczasowym portfolio.
W celu zwiększenia generacji i obniżenia LCOE duński producent dostarczy również wyższe wieże, sięgające 166 metrów, które umożliwią skorzystanie z lepszych i stabilniejszych warunków wietrzności.
Najnowsze wiatraki Vestasa, model V162-5,6 MW, zostaną zainstalowane na farmie wiatrowej o mocy 151 MW, która powstanie w Finlandii.
Inwestor, firma TuuliWatti, zrealizuje ten projekt w ramach wprowadzonego w Finlandii systemu aukcyjnego.
W ostatniej, neutralnej technologicznie aukcji, która odbyła się w Finlandii, z 26 złożonych ofert do wsparcia w postaci gwarantowanej premii zakwalifikowano 7.
W wyniku aukcji właściciele elektrowni wiatrowych mają dostarczać do sieci objętą systemem premii energię w ilości 1,36 TWh w skali roku.
Beneficjenci aukcji uzyskają prawo do premii przyznawanej ponad cenę energii uzyskaną na rynku – w ramach modelu pay-as-bid – czyli adekwatnie do wartości premii, którą zaoferowali w aukcji.
Średnia premia dla zwycięskich ofert wyniesie 2,49 EUR/MWh, przy czym najniższa zaakceptowana oferta wyniosła 1,27 EUR/MWh, a najwyższa 3,97 EUR/MWh. Natomiast średnia premia dla wygranych ofert, uwzględniając całą zakupioną energię, wyniosła 2,58 EUR/MWh.
Pełna premia będzie jednak wypłacana tylko, gdy średnia cena energii z rynku hurtowego z ostatnich trzech miesięcy była niższa bądź równa kwocie 30 EUR/MWh.
Jeśli cena rynkowa będzie wyższa, wówczas zostanie zastosowany mechanizm adekwatnie obniżający wypłacaną premię.
Natomiast premia nie będzie wypłacana w ogóle, jeśli średnia cena rynkowa z ostatnich trzech miesięcy będzie wyższa od sumy 30 EUR/MWh plus przyznanej premii.
Premia ma przysługiwać przez 12 lat od uruchomienia produkcji energii, co ma nastąpić nie później niż w ciągu trzech lat od przyznania rządowych gwarancji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.