Wielka farma wiatrowa obniży koszty produkcji baterii

Wielka farma wiatrowa obniży koszty produkcji baterii
Statkraft

Norweska firma Freyr szykuje się do budowy wielkiej fabryki baterii, która ma dorównać skalą inwestycji planowanej przez Szwedów z Northvolt. Norwegowie przy swojej fabryce chcą postawić ogromną farmę wiatrową, aby dzięki zasilaniu energią wiatrową obniżyć koszty produkcji baterii.

Freyr przygotowuje się do budowy fabryki baterii litowo-jonowych, która miałaby powstać na północy Norwegii. Docelowo Norwegowie chcą wytwarzać w skali roku baterie o pojemości 32 GWh, czyli takiej, jaką planuje szwedzka firma Northvolt, która na swoją inwestycję pozyskała już finansowanie m.in. od Volkswagena czy Goldman Sachs.

Szef Freyr, Torstein Dale Sjotveit, wieloletni menedżer w norweskim potentacie w produkcji aluminium Norsk Hydro ASA, kreśli już wizję budowy kilku wielkich fabryk baterii, które miałyby powstać w krajach nordyckich, korzystając z fińskich surowców, szwedzkiej technologii oraz taniej energii z Norwegii.

REKLAMA

Pierwszą fabrykę baterii, która ma powstać w norweskiej gminie Rana, Freyr chce zasilać energią z wybudowanej specjalnie w tym celu wielkiej farmy wiatrowej o mocy 600 MW.

Koszt farmy wiatrowej wyceniany jest na 5 mld koron, czyli około 2,18 mld złotych, co w przeliczeniu na zainstalowaną moc daje CAPEX na poziomie 3,6 mln zł/MW.

Norweska firma chce ponadto polegać na lokalnie produkowanej energii wodnej, jednak zakłada, że zasilanie z własnej farmy wiatrowej pozwoliłoby obniżyć koszty energii – nawet w porównaniu do taniej energii z norweskich hydroelektrowni – średnio o 1/4.

Aby jednak wielki projekt fabryki baterii wszedł w fazę konstrukcyjna, Freyr musi pozyskać finansowanie w wysokości około 16-18 mld koron. Jeśli to się uda, wówczas w roku 2021 ma ruszyć budowa pierwszego etapu, umożliwiającego uruchomienie produkcji baterii o pojemności około 16 GWh. Produkcja miałaby wystartować w roku 2023.

Torstein Dale Sjotveit zakłada, że cała inwestycja zostanie sfinansowana z długu w około 50-70 procentach.

Póki co norweska firma zdobyła finansowanie w wysokości 7,25 mln euro przyznane przez unijny fundusz EIT InnoEnergy – ten sam, który wcześniej zainwestował w Northvolt.

Norwegowie kupują tanią energię z wiatru

Norweski przemysł już teraz zaczyna korzystać z energii wiatrowej, podpisując wieloletnie umowy z operatorami farm wiatrowych i gwarantując sobie w ten sposób stabilne, konkurencyjne ceny energii.

REKLAMA

Przykładem jest firma Norsk Hydro ASA, z której wywodzi się szef Freyr.

Zawarta w ubiegłym roku umowa między należącą do Norsk Hydro spółką Hydro Energi AS oraz deweloperem odnawialnych źródeł energii Green Investment Group to – jak podkreślają Norwegowie – najdłuższa w globalnej branży odnawialnych źródeł energii komercyjna umowa PPA (Power Purchase Agreement).

W ten sposób norweska grupa ma zabezpieczyć dla swoich zakładów roczne dostawy 0,3 TWh energii w latach 2021-31, a następnie 0,55 TWh w latach 2031-2050.

Norwegowie chwalą się, że wraz z tą umową w ciągu 2,5 roku zabezpieczyli roczne dostawy 4,5 TWh energii wiatrowej począwszy od 2021 r. W ten sposób uzupełnią swoją konsumpcję energii, która dotąd pochodziła w większości z elektrowni wodnych.

Zawarta na 29 lat umowa PPA dotyczy zakupu energii z farmy wiatrowej o mocy 235 MW, która powstanie w środkowej Szwecji, w gminie Ange. Inwestorem jest firma Green Investment Group należąca do funduszu Macquarie Group Limited. Po uruchomieniu farma wiatrowa ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii elektrycznej. Wiadomo, że w jej skład wejdzie 56 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 4,2 MW. 

Wcześniej Norsk Hydro podpisał umowę PPA dotyczącą zakupu energii z innej farmy wiatrowej, która ma powstać w Szwecji. Chodzi o część ogromnego projektu Markbygden Ett, którgo moc docelowo sięgnie 650 MW i w którym również uczestniczy Green Investment Group. Zawarta w tym celu umowa zakłada zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39.

Natomiast w 2016 roku aluminiowy potentat podpisał 20-letnią umowę PPA na zakup energii z innej wielkiej farmy wiatrowej, która ma powstać w Norwegii.

Chodzi o lądową farmę wiatrową Fosen, którą w Norwegii ma uruchomić w najbliższych latach państwowy koncern energetyczny Statkraft. Jej moc ma sięgnąć aż 1 GW.

Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh. Norweski koncern ma kupić w sumie w ciągu 20 lat około 18 TWh energii. 

Już obecnie około 3/4 aluminium jest wytwarzane przez Norsk Hydro z użyciem energii odnawialnej, a w samej Norwegii – już 100 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.