Vestas skarży byłego szefa na Europę Środkowo-Wchodnią

Vestas skarży byłego szefa na Europę Środkowo-Wchodnią
Vestas press

{więcej}Największy producent elektrowni wiatrowych na świecie zgłosił do niemieckiej prokuratury sprawę domniemanych malwersacji finansowych, których miał dokonać były szef Vestas na Europę Środkowo-Wschodnią Hans Joern Rieks.

Rieks – wieloletni pracownik Vestas, który do 2012 r. pełnił funkcję szefa duńskiej firmy na Europę Środkowo-Wschodnią – obecnie pracuje jako senior executive w Siemens Wind Power.

Według Vestasa, Rieks pracując w duńskiej firmie dopuścił się malwersacji finansowych. W tej sprawie Vestas zgłosił się do niemieckiej prokuratury. Zgłoszenie sprawy do niemieckich władz potwierdził pełniący funkcję wice-prezydenta Vestasa Morten Albaek. 

REKLAMA
REKLAMA

Przypadek Rieksa to kolejna w ostatnich latach sprawa, w której Vestas skarży swojego byłego pracownika z kierownictwa firmy. W połowie ubiegłego roku globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych oskarżył swojego byłego CFO Henrika Noerremarka o zawarcie bez wiedzy kierownictwa firmy niekorzystnych kontraktów w Indiach. Według Vestasa strata firmy z tego powodu wyniosła 18,9 mln euro. 

W połwoie ubieglego roku pracę w Vestas stracił wieloletni prezes firmy Dietlev Engel. Vestas zaprzeczył, że zwolnienie Engela ma związek z tzw. „Project Dragon” – taką frazą określono wspomniane projekty realizowane przez Henrika Noerremarka. 

Nowym CEO Vestasa został Anders Runevad, który wcześniej przez wiele lat pełnił m.in. funkcję dyrektora wykonawczego w szwedzkiej grupie Ericsson. 53-letni Szwed pracował w Ericssonie od 1989 roku, a w latach 2006-2010 pełnił fukncję dyrektora japońsko-szwedzkiego joint venture Sony Ericsson.

gramwzielone.pl