Polenergia ma finansowanie dla farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku

Polenergia ma finansowanie dla farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku
Polenergia

Kolejna farma wiatrowa Polenergii powstanie na Dolnym Śląsku w pobliżu autostrady A4. Firma kontrolowana przez Dominikę Kulczyk postawiła już wcześniej w pobliżu nowej lokalizacji dwie farmy wiatrowe, które uruchomiono jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, a teraz szykuje projekt, z którego produkcja energii będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

Pozyskanie kredytów umożliwia Polenergii rozpoczęcie kolejnej inwestycji wiatrowej, dla której zabezpieczyła gwarancje sprzedaży dzięki dotychczasowym aukcjom – obok już będących w fazie budowy farm wiatrowych Dębsk (121 MW) oraz Szymankowo (38 MW).

Spółka poinformowała teraz o zabezpieczeniu finansowania dla farmy wiatrowej Kostomłoty, która powstanie na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Zlokalizowana na terenie dolnośląskiej gminy Kostomłoty farma wiatrowa ma się składać maksymalnie z 9 turbin o łącznej mocy 27 MW. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 84 GWh.

Wczoraj spółka poinformowała o pozyskaniu od mBanku przez spółkę celową Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty Sp. z o.o. kredytu inwestycyjnego w łącznej kwocie do 125 mln zł na finansowanie budowy farmy wiatrowej Kostomłoty oraz kredytu VAT w okresie budowy do wysokości 25 mln zł.

Umowa zawarta z mBankiem przewiduje spłatę kredytu inwestycyjnego nie później niż do 1 września 2037 roku, a dla kredytu VAT nie później niż do 30 czerwca 2023 roku. Oprocentowanie ustalono w oparciu o stawkę WIBOR powiększoną o marżę banków.

To trzecia z farm wiatrowych, dla których Polenergii udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii w dotychczasowych aukcjach.

Polenergia zdecydowała się w przypadku projektów Dębsk, Szymankowo i Kostomłoty zaoferować w aukcji tylko część planowanej produkcji energii – odpowiednio 70 proc., 60 proc. oraz 90 proc.

Kolejną inwestycją w lądowej energetyce wiatrowej, którą może rozpocząć Polenergia, może być farma wiatrowa Piekło o mocy 13 MW. Dla tego projektu spółka nie zabezpieczyła dotąd wsparcia w systemie aukcyjnym i będzie mieć na to szanse w kolejnej aukcji, która powinna się odbyć jeszcze w tym roku.

Polenergia S.A. w pierwszej połowie tego roku wypracowała wynik EBITDA na poziomie blisko 148 mln zł, a skorygowany zysk netto wyniósł 69 mln zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 16 proc. i o 34 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

REKLAMA

Segment lądowych farm wiatrowych zanotował w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost w pierwszym półroczu 2020 roku wyniku EBITDA o 34 mln zł do 127,3 mln zł. Segment obrotu i sprzedaży zanotował wynik EBITDA na poziomie 10,6 mln zł, segment dystrybucji 7,9 mln zł, segment gazu i czystych paliw 7 mln zł, a segment fotowoltaiki 1,3 mln zł.

Przychody ze sprzedaży po sześciu miesiącach 2020 roku wyniosły 822 mln zł i były niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, co spółka tłumaczyła niższymi przychodami w segmencie obrotu i sprzedaży, skompensowanymi częściowo przez wyższe przychody w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Od stycznia do czerwca 2020 roku farmy wiatrowe Polenergii wyprodukowały rekordowe 437 GWh energii elektrycznej, a ich produktywność wyniosła 40 proc. Liderem była farma wiatrowa Mycielin, której produktywność osiągnęła w tym okresie poziom 51 proc.

Także fotowoltaika i wiatr na morzu

Do udziału w aukcjach Polenergia obecnie przygotowuje także kolejne projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 27 MW, a pozostałe projekty PV o mocy 238 MW znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Spółka ma już na koncie uruchomienie pierwszych farm PV o jednostkowej mocy do 1 MW, dla których zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Równolegle prowadzone są prace rozwojowe w segmencie gazu i czystych paliw. Podpisany został list intencyjny o potencjalnej współpracy w zakresie rozwoju gazowych projektów kogeneracyjnych i technologii wodorowych z Siemens Gas and Power GmbH & Co. KG oraz Siemens Energy sp. z o.o.

Grupa zapewnia, że systematycznie zwiększa także skalę działania w segmencie obrotu i sprzedaży poprzez rozwój istniejących i nowych obszarów biznesowych, a w segmencie dystrybucji kontynuuje realizację zatwierdzonego planu inwestycyjnego na lata 2019-2022 o łącznej wartości 51 mln zł.

Strategicznym projektem Polenergii, realizowanym wspólnie z norweskim Equinor, jest budowa pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Rozwijane projekty offshore mają warunki przyłączeniowe o łącznej mocy do 3000 MW. Grupa ma prowadzić dialog z dostawcami, jednak termin budowy morskich wiatraków jest uzależniony od wejścia w życie ustawy dla offshore.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.