Fabrykę baterii w Nysie zasili energia wiatrowa

Fabrykę baterii w Nysie zasili energia wiatrowa
Engie

Grupa energetyczna Engie oraz producent baterii Umicore podpisali długoterminową umowę korporacyjną na dostawę energii odnawialnej do nowej fabryki Umicore zlokalizowanej w Nysie.

Jak zapewnia Umicore, jego inwestycja w Nysie będzie pierwszą fabryką Europie produkująca materiały katodowe, czyli kluczowe elementy akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych.

Dzięki umowie PPA (Power Purchase Agreement) zawartej z Engie będzie to jednocześnie jeden z pierwszych tego rodzaju zakładów zasilanych energią ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Od początku działalności nowa fabryka Umicore będzie korzystać w 100 proc. z zielonej energii. Rozpoczęcie produkcji ma nastąpić pod koniec tego roku.

Umowa zawarta z Engie przyczyni się do realizacji strategii Umicore dotyczącej dojścia do neutralności klimatycznej do 2035 r. i zapewni długoterminowe dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla fabryki w Nysie.

REKLAMA

Engie będzie dostarczać energię ze swojej farmy wiatrowej położonej w Pągowie w opolskiej gminie Wilków, która została uruchomiona w 2012 roku i która znajduje się w odległości około 80 km od Nysy. Na inwestycję składa się 17 turbin Vestasa, każda o mocy 3 MW.

Współpraca z Umicore ma umożliwi właścicielowi farmy wiatrowej w Pągowie zabezpieczenie przychodów ze sprzedaż energii po zakończeniu systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów, z którego można korzystać w okresie 15 lat od uruchomienia generacji.

Jest to pierwsza umowa PPA podpisana z klientem przemysłowym przez Engie w Polsce.

Oprócz farmy wiatrowej w Pęgowie polski oddział francuskiej grupy energetycznej posiada w naszym kraju także farmę wiatrową Dąbrowice w woj. łódzkim (35,7 MW), farmę wiatrową Wartkowo w woj. zachodniopomorskim (30,75 MW) oraz farmę wiatrową Jarogniew-Mołtowo, która również znajduje się na terenie woj. zachodniopomorskiego i której moc sięga 20 MW.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o