Tak Holendrzy chcą odciąć się od rosyjskiego gazu

Tak Holendrzy chcą odciąć się od rosyjskiego gazu
Ministerstwo klimatu i energii Holandii

Rząd Holandii ogłosił przeznaczenie nowych stref pod budowę morskich farm wiatrowych. Dodatkowe, ogromne wolumeny energii wiatrowej, których część może być z czasem zamieniana w wodór, powinny istotnie wpłynąć na ograniczenie zależności Holandii od importu paliw kopalnychw tym rosyjskiego gazu.

Władze Holandii już od kilku lat mocno stawiają na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W efekcie łączna moc morskich elektrowni wiatrowych, które do tej pory powstały w holenderskiej części Morza Północnego, wynosi już około 3 GW. Wraz z turbinami na lądzie daje to łączną moc zainstalowaną holenderskiej energetyki wiatrowej na poziomie ponad 8 GW. To pozwala pokryć około 15 proc. zapotrzebowania na energię Holandii. W tym udział offshore wynosi około 7 proc.

Holendrzy już wcześniej ogłosili, że postawią u swoich wybrzeży znacznie więcej elektrowni wiatrowych. Wcześniejszy plan zakładał, że holenderski potencjał offshore przekroczy na koniec obecnej dekady poziom 10 GW.

REKLAMA

Teraz holenderski rząd ogłosił jeszcze ambitniejsze plany związane z rozwojem offshore, przeznaczając pod budowę morskich wiatraków dodatkowe strefy, na których będzie można postawić turbiny o łącznej mocy nawet 10,7 GW.

Holenderskie ministerstwo klimatu i energii podkreśla przy tym, że wyznaczenie nowych stref zostało poprzedzone konsultacjami i dokładnymi analizami w zakresie środowiska i obronności.

Dzięki dodatkowym inwestycjom moc morskich farm wiatrowych, które powstaną u wybrzeży Holandii do 2030 roku, powinna wynieść około 21 GW. W ten sposób offshore stanie się najważniejszym źródłem energii elektrycznej w Holandii.

Zanim jednak inwestorzy zagospodarują nowe strefy pod budowę morskich wiatraków u wybrzeży Holandii, będą mieć okazję do zapewnienia sobie prawa do postawienia farm wiatrowych w strefach, które wcześniej zostały przeznaczone pod offshore.

REKLAMA

W kwietniu i maju w Holandii odbędą się dwie aukcje na zagospodarowanie stref o łącznej powierzchni 175 km, określanych jako Hollandse Kust (West) IV oraz Hollandse Kust (West) VII. Będzie na nich można wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,4 GW.

Następnie w planach są kolejne aukcje – w tym mające się odbyć w latach 2023-24 aukcje dotyczące strefy określanej jako Ijmuiden Ver, na której mogą stanąć turbiny o łącznej mocy aż 4 GW.

Plan holenderskich aukcji dla offshore. Fot. Ministerstwo klimatu i energii Holandii.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.