Iberdrola rusza z budową dużej farmy wiatrowej na Mazowszu

Iberdrola rusza z budową dużej farmy wiatrowej na Mazowszu
fot. Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola rozpoczyna w naszym kraju budowę farmy wiatrowej, która ma być uruchomiona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Lądowa farma wiatrowa Korytnica II według założeń będzie produkować 150 GWh energii rocznie. 

Koncern Iberdrola, który w zeszłym roku wrócił z inwestycjami w Polsce po 10 latach nieobecności, ogłosił rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej w województwie mazowieckim, na północny wschód od Warszawy. W obszarze tym działa już farma wiatrowa Korytnica I o mocy 82,5 MW, postawiona przez GEO Renewables i CEE Equity Partners.

Projekt Korytnica II ma osiągnąć 50,4 MW mocy zainstalowanej. Wyprodukuje 150 GWh energii elektrycznej w skali roku, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

REKLAMA

Farma wiatrowa ma zacząć działać w pierwszym kwartale 2023 roku.

Zaangażowanie lokalnych firm

Korytnica II wyposażona zostanie w 14 turbin wiatrowych Vestas o mocy 3,6 MW każda i parametrach: 132 m wysokości piasty, 126 m średnicy wirnika, 63 m średnicy łopaty, 195 m wysokości turbiny od podstawy wieży do końcówki łopaty.

Roboty inżynieryjne obejmujące dostęp do dróg, wykopy fundamentów, wykopy niskiego napięcia przeprowadzi lokalna firma CJR Polska, która jest spółką zależną CJR Renewables. Dzięki inwestycji powstanie około 75 nowych miejsc pracy, a w najbardziej intensywnym momencie realizacji projektu będzie zapotrzebowanie na 150 pracowników.

Rozpoczęcie prac nad budową Korytnicy II to dla Iberdroli przełomowy moment – mówi Radosław Kogutiuk, szef Onshore Business Development w Polsce. – Ten projekt zwiększy nasze moce w kraju do 163 MW.

Widzimy wiele możliwości dla kolejnych nowych projektów wiatrowych i słonecznych na lądzie. Ten projekt wesprze 150 miejsc pracy w szczytowym okresie budowy. A w związku z tym, że będziemy się rozwijać w nadchodzących latach, mamy nadzieję stworzyć miejsce dla jeszcze większego zespołu – dodaje Kogutiuk.

Modernizacja sieci

REKLAMA

Obecnie trwają też prace modernizacyjne istniejącej stacji Pniewnik (30/110 kV) w celu przyłączenia do niej nowej elektrowni wiatrowej Korytnica II. Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu drugiego transformatora – 30/110 kV, 63 MVA.

Iberdrola prowadzi jednocześnie rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnej 110 kV, żeby umożliwić dostarczanie do niej nowych mocy OZE.

Energia elektryczna wytwarzana przez instalację Korytnica II będzie sprzedawana także w ramach umowy zakupu energii (PPA) z firmą Statkraft, wspartej kontraktem różnicowym (CfD), uzyskanym w wyniku aukcji przeprowadzonej w naszym kraju w czerwcu 2021 roku.

Powrót Iberdroli do Polski

Hiszpański koncern energetyczny w pierwszym kwartale zeszłego roku ogłosił przejęcie w naszym kraju dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 112,5 MW.

Iberdrola wróciła w ten sposób na polski rynek energetyki wiatrowej na lądzie po dekadzie nieobecności. Trzecią ogłoszoną wówczas inwestycją była właśnie budowa FW Korytnica II. Więcej na ten temat w artykule Wielki powrót na polski rynek energetyki wiatrowej.

Iberdrola jest globalnym liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej, w którą miała już zainwestować 120 mld euro. Łączna moc uruchomionych i rozwijanych projektów OZE przekracza 37 GW. Oprócz inwestycji w energetykę wiatrową i fotowoltaikę firma zaangażowana jest również w projekty produkcji zielonego wodoru. Zamierza zainwestować 3 mld euro w rozwój tego obszaru.

W 2021 roku Iberdrola odnotowała zysk netto w wysokości ponad 3,9 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.