PGE i Orsted wybrały wykonawcę morskiej farmy wiatrowej Baltica

PGE i Orsted wybrały wykonawcę morskiej farmy wiatrowej Baltica
fot. Orsted

Dla obu etapów morskiej farmy wiatrowej (MFW) Baltica projekt budowlany przygotuje polska spółka duńskiej grupy Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors. Wykonawca ma także odpowiadać za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej MFW Baltica.

Projekt MFW Baltica realizują wspólnie Orsted i PGE Polska Grupa Energetyczna. Obejmuje on dwa etapy: Baltica 2 i Baltica 3. Jako pierwszy uruchomiony ma być projekt Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW – według harmonogramu nastąpi to w 2026 roku. Z kolei MFW Baltica 2, instalacja o mocy do 1498 MW, ma być oddana do użytku w roku 2027. 

Oba etapy MFW Baltica mają już decyzje lokalizacyjne i decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, otrzymały także prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W tym roku inwestorzy spodziewają się otrzymania kolejnych decyzji administracyjnych dla części przesyłowej na lądzie, planują także rozpocząć pracę nad pozyskaniem pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Lokalizacja MFW Baltica

Morska farma wiatrowa Baltica

 źródło: PGE

Wykorzystanie lokalnych kompetencji

W ramach postępowania przetargowego na wykonawcę projektu budowlanego dla MFW Baltica wybrane zostało konsorcjum spółek Ramboll Polska oraz Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.

Cieszymy się, że prace nad jedną z najważniejszych części projektu Baltica 2+3 zleciliśmy doświadczonemu konsorcjum. Morska energetyka wiatrowa to konkurencyjny rynek, na którym firmy zdobywają doświadczenie i budują kompetencje, m.in. współdziałając w ramach konsorcjum stworzonego między globalnym i krajowym graczem. Te dobre praktyki obserwowaliśmy na innych rynkach, a teraz widzimy to także w Polsce – mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu MFW Baltica z ramienia Orsted.

Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji projektowej dla fundamentów, turbin, kabli wewnętrznych i stacji elektroenergetycznych na morzu, a także uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przygotowanie projektu technicznego MFW Baltica.

REKLAMA

Cieszy nas, że w skład konsorcjum wchodzi biuro projektowe z Gdańska, co jest dowodem na to, że polskie przedsiębiorstwa aktywnie wykorzystują możliwości włączenia się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu w ramach projektu MFW Baltica to także praktyczna realizacja zobowiązania, które podjęliśmy jako inwestor zagraniczny, podpisując Umowę Sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – dodaje Jensen.

Termin realizacji zadania wyznaczonego dla konsorcjum wyznaczony został na trzeci kwartał 2023 roku.

Mamy za sobą kluczowe postępowanie, które poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy MFW Baltica o mocy około 2,5 GW – największej na Morzu Bałtyckim – podkreśla prezes zarządu PGE.

Apetyt na więcej

PGE i Orsted chcą wspólnie postawić więcej elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Spółki wspólnie starają się o prawa do zagospodarowania terenu sąsiadującego bezpośrednio z MFW Baltica. Złożyły wniosek dotyczący obszaru 45.E.1, o powierzchni 17 km2, który znajduje się na Ławicy Słupskiej, około 32 km od brzegu.

W ramach tej inwestycji miałaby powstać morska farma wiatrowa o łącznej mocy 2,5 GW.

Więcej na ten temat w artykule: PGE i Orsted chcą postawić więcej elektrowni wiatrowych na morzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.