Tauron wybudował nową farmę wiatrową w Łódzkiem

Tauron wybudował nową farmę wiatrową w Łódzkiem
fot. Tauron

Na terenie farmy wiatrowej Piotrków, zlokalizowanej 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego, zakończyły się prace budowlane. Instalacja o łącznej mocy 30 MW jest dziesiątą farmą wiatrową Grupy Tauron.

Jak podaje Tauron, na farmie wiatrowej Piotrków, położonej w łódzkich gminach Wolbórz i Moszczenica, stanęło 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123 m. Szacowana średnioroczna produkcja energii z instalacji wynosi 90,1 GWh, co odpowiadać ma zapotrzebowaniu 35 tys. gospodarstw domowych.

Prace na terenie farmy wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 roku i zostały zakończone w planowanym terminie. Za realizację projektu odpowiadała spółka Tauron Zielona Energia.

REKLAMA

Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie Tauron, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Komponenty na farmę Piotrków transportowane były z portu morskiego w Gdyni. Pojedyncze  śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 metrów, a średnica rotora po zmontowaniu wynosi około 110 metrów.

Podczas uruchamiania obiektu wykorzystano nowatorskie rozwiązania. Zakończenie budowy, a w kolejnym kroku oddanie do użytku kolejnej instalacji wiatrowej zwiększa dywersyfikację naszych źródeł wytwórczych – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia. 

Inwestycje w energetykę wiatrową

REKLAMA

Wraz z oddaniem farmy Piotrków moc zainstalowana Grupy Tauron w elektrowniach wiatrowych przekroczyła 400 MW.

– W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – mówi Paweł Szczeszek.

Tauron dysponuje dziś 10 farmami wiatrowymi: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Energię elektryczną wytwarzają w nich 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW.

W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim, dzięki czemu zwiększy swoje moce w energetyce wiatrowej o prawie 60 MW.

Na początku października spółka ogłosiła plan realizacji inwestycji o łącznej mocy 20 MW w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Farma wiatrowa ma być uruchomiona na początku 2025 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.