RWE i Windhunter Academy nauczą rybaków pracy przy turbinach wiatrowych

RWE i Windhunter Academy nauczą rybaków pracy przy turbinach wiatrowych
fot. RWE

Na początku 2023 roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Program realizują wspólnie firmy RWE i Windhunter Academy.

Podczas czterech tygodni szkolenia rybacy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę techniczną w zakresie: pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP. Poza tym zaplanowany jest intensywny kurs języka angielskiego, którego znajomość pozwoli na podjęcie pracy w środowisku międzynarodowym.

Proponujemy polskim rybakom przebranżowienie się i zdobycie nowych umiejętności do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. Tym samym stwarzamy im możliwość dalszej pracy na morzu, jednocześnie zapraszając do jednej z bardziej innowacyjnych i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki – sektora zielonej energii – mówi Robert Grzegorowski, Senior Manager Offshore Wind Poland w RWE Renewables.

REKLAMA

Szkolenie zakończy się wizytą uczestników w jednej z działających farm wiatrowych RWE, gdzie rybacy będą mieli okazję pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

Program, który został przygotowany przez firmę szkoleniową Windhunter Academy, jest zgodny z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation oraz polskimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenia Mechaników i Inżynierów Polskich. Uprawnienia te są uznawane na całym świecie i pozwalają znaleźć zatrudnienie w Polsce oraz poza jej granicami – zaznacza Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca Windhunter Academy.

Morskie wiatraki potrzebują wykwalifikowanych ludzi

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników morskich farm wiatrowych stale rośnie. Za kilka lat technicy, serwisanci i operatorzy jednostek CTV mogą być najbardziej poszukiwanymi pracownikami nad polskim morzem.

Problem z brakiem wykwalifikowanej kadry widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej. Dlatego już teraz należy rozpocząć działania, które z jednej strony poszerzą świadomość społeczeństwa o znaczeniu branży offshore i jednocześnie wskażą ścieżkę rozwoju dla osób, które chcą się przekwalifikować do pracy w sektorze zielonej energii – podkreśla Robert Grzegorowski.

RWE skierowało swoją ofertę szkoleń do rybaków, ponieważ jest to grupa doskonale znająca realia pracy na morzu. Koncern realizuje u nas projekt F.E.W. Baltic II, zlokalizowany 55 km od plaży w Ustce. Będzie to jedna z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku – jej moc ma wynieść 350 MW.

Projekt F.E.W. Baltic II RWE ma również przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki. W usteckim porcie powstanie baza operacyjno-serwisowa, gdzie będą cumować statki transferowe CTV. Podczas budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej RWE zamierza blisko współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami.

REKLAMA

RWE na polskim Bałtyku

Plany RWE dotyczące polskiej części Morza Bałtyckiego zakładają rozszerzanie portfela morskich farm wiatrowych (więcej na ten temat w artykule: RWE chce zbudować na polskim Bałtyku farmy wiatrowe o mocy 7,8 GW). W tym celu firma zamierza tworzyć kompleksowe zaplecze kadrowo-logistyczne.

Dlatego też uruchomiony został program przebranżowienia dla rybaków, który startuje w lutym 2023 roku. Rekrutacja trwa od początku grudnia br. Spotkanie informacyjne ma się odbyć 8 grudnia (więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod numery tel. +48 532 399 345, +48 660 670 067 lub pisząc na adresy: ewa.mazur@rwe.com, training@windhunter.com).

Przebranżowienie nie tylko dla rybaków

Windhunter Academy wcześniej uruchomiła podobny program przebranżowienia skierowany do górników. We współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i szwedzkim deweloperem elektrowni wiatrowych OX2 przeprowadziła szkolenie dla pierwszego zespołu górników, którzy zdecydowali się odejść z branży wydobywczej.

Efekty już są – pierwsze osoby podjęły pracę w branży energetyki wiatrowej po zakończeniu szkolenia.

– Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po jego ukończeniu. Część z nich podjęła już nawet zatrudnienie w branży – mówił w lipcu br. Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych w OX2.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.