Chińsko-izraelskie joint venture na polskim rynku wiatrowym

Chińsko-izraelskie joint venture na polskim rynku wiatrowym
Homeandgardners, flickr cc

Chiński fundusz CEE Equity Partners i izraelski Enlight Renewable Energy mają wspólnie wydać na inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce w sumie do 1,3 mld zł. W ramach joint venture pierwsza z wymienionych firm będzie posiadać 49,9% udziałów, a druga 50,1%. 

„Reuters” informuje, że celem chińsko-izraelskiego joint venture jest budowa w sumie ok. 250 MW farm wiatrowych. 

Pierwszą inwestycją ma być farma wiatrowa Wróblew o mocy 36 MW, której budowa zostanie sfinalizowana do końca tego roku. Wartość tego projektu wycenia się na 200 mln zł. 

REKLAMA

Kolejny projekt zakłada natomiast budowę parku wiatrowego o mocy około 214 MW. Budowa pierwszego etapu tej inwestycji ma się zakończyć w IV kwartale 2015 r. Projekt wymaga jednak jeszcze sfinalizowania audytu. 

REKLAMA

Oba projekty są realizowane przez firmę GEO Renewables. W celu inwestycji w obie farmy wiatrowe przez chińsko-izraelski fundusz zostaną powołane spółki celowe, w których GEO Renewables zachowa mniejszościowe udziały. 

Dla chińskiego funduszu CEE Equity Partners wspólne przedsięwzięcie z Enliight będzie drugą przeprowadzoną w ostatnim czasie transakcją na polskim rynku wiatrowym. 

W lipcu br. Chińczycy kupili za 240 mln zł udziały w należącej do Jana Kulczyka firmie Polish Energy Partners (PEP), w której posiadają teraz 16% akcji. PEP to jeden z aktywniejszych deweloperów na polskim rynku wiatrowym.

gramwzielone.pl / Reuters