Pływająca turbina wiatrowa o mocy 7 MW

Pływająca turbina wiatrowa o mocy 7 MW
Foto. MHI-Vestas press

Realizowany w Japonii pilotażowy projekt morskich, pływających elektrowni wiatrowych zakłada montaż ogromnej turbiny o mocy 7 MW.

Pilotażowy projekt pływających elektrowni wiatrowych jest realizowany u wybrzeży Fukushimy. Jak na razie Japończycy testują, od listopada 2013 r., pływającą turbinę o mocy 2 MW, jednak zapowiedzieli, że wkrótce zainstalują również turbinę o mocy 7 MW.

Yasuhiro Matsuyama z japońskiego ministerstwa handlu komentuje, że w zakresie rozwoju pływających, nieprzytwierdzonych do morskiego dna elektrowni wiatrowych Japonia dorównuje Portugalii i Norwegii, które również sprawdzają możliwości wykorzystania pływających turbin wiatrowych.

REKLAMA

Wykorzystanie pływających struktur obniża koszty instalacji, a także umożliwia pracę turbin na głębokościach nieosiągalnych dla tradycyjnych, statycznych elektrowni offshore.

REKLAMA

Tokio przeznaczyło na realizację tego projektu około 405 mln dolarów. Oprócz elektrowni o mocy 2 MW i 7 MW Japończycy chcą sprawdzić później także efekty pracy turbiny o mocy 5 MW.

Ogromną elektrownię wiatrową dostarczy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), który tworzy konsorcjum z duńskim producentem turbin Vestas. Celem tej współpracy jest budowa ogromnych morskich turbin wiatrowych. Obie firmy wkrótce zainstalują w duńskim porcie Esbjerg dwa prototypy ogromnych turbin V164, każda o mocy 8 MW. Prototyp takiej elektrowni pracuje już od stycznia br. w duńskim Osterild.

Konsorcjum Vestas-MHI ściga się w tym zakresie z Siemensem, który również jest na etapie testów morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Zarówno Vestas jak i Siemens mają już podpisane wstępne porozumienia z deweloperami morskich farm wiatrowych, które zakładają wykorzystanie ich największych turbin.

gramwzielone.pl