REKLAMA
 
REKLAMA

VSB zbuduje kolejną farmę wiatrową

VSB zbuduje kolejną farmę wiatrową
fot. Pixabay - InspiredImages

VSB Energie Odnawialne Polska, spółka zależna Grupy VSB, rozpocznie budowę farmy wiatrowej na Śląsku. Po zakończeniu prac instalacja osiągnąć ma moc 46,8 MW.

Nowa inwestycja realizowana przez VSB Energie Odnawialne Polska w Raciborzu obejmie 13 turbin Nordex typu N117, każda o mocy moc 3,6 MW. Przygotowania do budowy farmy wiatrowej rozpoczęto w drugim kwartale br. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem dróg, platform roboczych i miejsc zbiórki. Inwestor buduje też fundamenty pod turbiny, stacje transformatorowe i trasy kablowe.

Zakończenie inwestycji  planowane jest do końca 2024 roku. Farma wiatrowa ma produkować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 40 tys. gospodarstw domowych. Ponadto wykorzystanie energii wiatru pozwoli zmniejszyć roczną emisję CO2 o około 44 tys. ton.

REKLAMA

Zielona energia od VSB

Niedawno Grupa VSB uruchomiła farmę wiatrową Baranów-Rychtal. W tym obiekcie 11 turbin wiatrowych o zainstalowanej mocy 42,6 MW generuje energię, która wystarcza do zaspokojenia potrzeb około 36 tys. gospodarstw domowych rocznie. To pozwala na redukcję emisji CO2 na poziomie niemal 45 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Do tej pory VSB zbudowało i sprzedało w Polsce projekty o mocy około 200 MW/MWp. W obsłudze technicznej i komercyjnej w tym roku firma ma 100 MW/MWp instalacji produkujących energię elektryczną, które należą zarówno do VSB, jak i zewnętrznych inwestorów. W tej chwili VSB posiada w Polsce projekty o mocy 5 GW/GWp w różnej fazie rozwoju.

Firma pracuje także nad rozwojem projektów dotyczących bateryjnych magazynów energii. VSB jest jednym z pionierów wielkoskalowych magazynów energii, które buduje w Niemczech już od 2019 roku. Ponadto firma prowadzi w Niemczech i Francji firma wielkoskalowe projekty wodorowe.

Więcej o inwestycjach firmy VSB w odnawialne źródła energii można przeczytać tutaj.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

śląsk to nie jest miejsce dla wiatraków, czy nikt nie czytał analiz wietrzności?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA