REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsza turbina na największej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza turbina na największej morskiej farmie wiatrowej
Fot. General Electric

W brytyjskiej części Morza Północnego powstaje morska farma wiatrowa Dogger Bank o mocy 3,6 GW. Realizują ją brytyjski deweloper SSE Renewables, norweski koncern paliwowy Equinor i norweski specjalista w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej – Vårgrønn. Dogger Bank będzie produkować taką ilość zielonej energii, jaką zużywa rocznie 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Morska farma wiatrowa Dogger Bank jest realizowana w trzech etapach. Składają się na nią projekty Creyke Beck A (1,26 GW), Creyke Beck B (1,2 GW) oraz Teeside (1,2 GW). Farma wiatrowa Dogger Bank jest największą na świecie morską farmą wiatrową w budowie i będzie największą działającą na świecie po zakończeniu inwestycji, które zaplanowano na 2026 rok (w porównaniu z dotychczas największą morską farmą wiatrową w eksploatacji o mocy 1,4 GW, którą również w brytyjskiej części Morza Północnego uruchomił duński Orsted).

Realizacja projektu Dogger Bank ruszyła 12 lat temu, a prace budowlane na lądzie rozpoczęły się w 2020 roku. W zeszłym roku u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii firma NKT ruszyła z układaniem linii przesyłowych wysokiego napięcia, które połączą farmę wiatrową Dogger Bank A – o mocy 1,2 GW – z brytyjskim systemem elektroenergetycznym w miejscowości Ulrome w East Riding of Yorkshire.

REKLAMA

Teraz rozpoczęły się prace związane z instalacją pierwszej z 277 elektrowni wiatrowych, które wejdą w skład projektu Dogger Bank. Turbiny GE Renewable Energy Haliade-X o mocy 13 MW i wysokości 260 m staną w odległości około 128 km od wybrzeża Yorkshire. W instalacji pomaga specjalistyczny statek Jan de Nul’s Voltaire o udźwigu 3,2 tys. ton. To największa jednostka tego typu na świecie.

REKLAMA

Dogger Bank w liczbach

Elektrownia wiatrowa o wysokości 260 m jest prawie dwukrotnie wyższa od London Eye i równa wysokości kultowego Rockefeller Center w Nowym Jorku. Każdy obrót jej 107-metrowych łopat wytworzy ilość zielonej energii potrzebną do zasilenia przeciętnego brytyjskiego domu przez 2 dni.

Po osiągnięciu pełnej operacyjności Dogger Bank będzie generować roczne oszczędności CO2 odpowiadające emisji generowanej przez prawie 1,5 mln samochodów z silnikami spalinowymi.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

„…będzie produkować taką ilość zielonej energii, jaką zużywa rocznie 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.”
A ile to będzie w basenach olimpijskich?
A tak serio nie moglibyście podawać tego normalnie w TWh albo chociaż jakiś przelicznik na stronie umieścić? Skąd mam wiedzieć ile rocznie zużywa brytyjskie gospodarstwo domowe?

Znacznie więcej niż polskie gospodarstwo domowe.

Użyte przeliczniki godne materiału propagandowego

Napiszcie ile zielonej energii produkuje rakieta w stosunku do auta to jest temat bo wszystko zwala się na szarego człowieka w aucie

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA