REKLAMA
 
REKLAMA

Wielka strata producenta elektrowni wiatrowych

Wielka strata producenta elektrowni wiatrowych
fot. Siemens Energy

Koncern Siemens Energy mocno odczuwa skutki problemów swojej spółki zależnej Siemens Gamesa Renewable Energy, produkującej turbiny wiatrowe. Firma szacuje, że w bieżącym roku osiągnie stratę netto na poziomie 4,5 mld euro.

Jak zaznacza Siemens Energy AG w swoim raporcie finansowym za trzeci kwartał roku budżetowego (rok fiskalny w spółce liczony jest od października do września), energetyka konwencjonalna notuje bardzo dobre wyniki, jednak przyćmiewają je problemy związane z rozwojem firmy w branży wiatrowej. Główny wpływ na wyniki finansowe w tym okresie miały koszty generowane przez Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) – producenta elektrowni wiatrowych, w którym Siemens Energy ma 32 proc. udziałów.

Przychody koncernu w trzecim kwartale roku budżetowego wzrosły o 8 proc. r/r – do 7,5 mld euro. Jednocześnie Siemens Energy odnotował stratę netto w wysokości 2,931 mld euro – wobec 564 mln euro straty w analogicznym okresie rok wcześniej.

REKLAMA

W związku z takimi wynikami koncern poinformował o skorygowaniu swoich rocznych prognoz finansowych. Przewiduje, że w skali roku strata netto osiągnie poziom 4,5 mld euro – mimo prognozowanego wzrostu przychodów Grupy Siemens Energy o 9–11 proc.

Wzrost zamówień mimo problemów

W swoim raporcie finansowym Siemens Energy zaznacza, że mimo trudnej sytuacji firma zanotowała wzrost zamówień. W analizowanym okresie podpisała kontrakty o wartości 14,9 mld euro, co jest wzrostem o 54,2 proc. względem trzeciego kwartału poprzedniego roku budżetowego. Były to głównie zamówienia w spółkach Siemens Gamesa i Grid Technologies.

Zarząd Siemens Energy liczy się z tym, że sytuacja SGRE będzie rzutować na działalność całej grupy w nadchodzących latach. Główną przyczyną problemów są ujawnione wady komponentów wykorzystanych do budowy lądowych elektrowni wiatrowych. W liczącej ponad 100 GW flocie działających turbin nawet 15–30 proc. ma posiadać wadliwe komponenty (łopaty i pierścienie). Analitycy z banku inwestycyjnego Jefferies szacowali, że koszty związane z obsługą wadliwych turbin mogą wynieść nawet 2 mld euro.

REKLAMA

W wypowiedzi dla CNBC prezes Siemens Energy Christian Bruch przyznał również, że poza wskazanymi problemami firma zbyt szybko chciała wprowadzić na rynek energetyki wiatrowej nowe platformy, co tylko pogorszyło sytuację.

Rekordowa turbina

Siemens Gamesa Renwable Energy należy do ścisłej czołówki największych producentów lądowych i morskich elektrowni wiatrowych na świecie.

SGRE jest producentem m.in. jednej z największych na świecie turbin wiatrowych. Pod koniec 2021 roku spółka uruchomiła w centrum testowym energetyki wiatrowej Osterild w Danii prototyp swojej elektrowni wiatrowej o mocy 14 MW, posiadającej średnicę łopat wirnika wynoszącą aż 222 metry. W październiku 2022 roku turbina ta wykręciła rekordową produkcję energii.

Od stycznia br. Siemens Gamesa musiał jednak ustąpić pierwszeństwa innemu producentowi elektrowni wiatrowych. Duński Vestas uruchomił w Osterild prototyp swojej elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW. To turbina o jednostkowej mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 236 metrów. Później jeszcze większą morską turbinę wiatrową zaprezentowali Chińczycy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA