REKLAMA
 
REKLAMA

McDonald’s negocjuje nową umowę na zakup energii z polskich wiatraków

McDonald's negocjuje nową umowę na zakup energii z polskich wiatraków
Polenergia

Amerykańska sieć fast foodowa będzie zasilać swoje restauracje zieloną energią. Mają w tym pomóc umowy PPA, które McDonald’s negocjuje z jednym z krajowych producentów energii wiatrowej. W tym tygodniu nie udało się finalnie zawrzeć podpisanego warunkowo pakietu umów, jednak strony rozmawiają o kolejnym rozwiązaniu.

Polenergia Obrót SA pod koniec ubiegłego tygodnia informowała o warunkowym zawarciu pakietu umów PPA i PPA+ z siecią McDonald’s. Zakładały one sprzedaż przez spółkę należącą do grupy Polenergia energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmę wiatrową Szymankowo (38 MW) oraz związanych z tą energią gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z OZE, jak również dodatkowych wolumenów energii mających pokryć całkowite zużycie zaangażowanych w umowę odbiorców.

Do grona kupujących energię elektryczną od Polenergii mieli wejść – obok McDonald’s Polska – także 91 franczyzobiorców sieci. Ustalonym warunkiem zawarcia kontraktów PPA i PPA+ było podpisanie umów przez co najmniej 86 pozostałych kupujących do 28 listopada br.

REKLAMA

Polenergia poinformowała, że nie udało się spełnić tego warunku i do zawarcia umów nie doszło. Jednocześnie wskazała, że wraz z McDonald’s przystąpiła do prac nad zawarciem nowych umów PPA między Polenergią Obrót, McDonald’s i grupą zakupową McDonald’s (tj. franczyzobiorcami sieci).

Dostawy energii przez cztery lata

Zarówno wcześniejsze warunkowe kontrakty, jak i obecne plany spółek przewidują sprzedaż energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. Sprzedaż ma się odbywać na warunkach komercyjnych określonych w pakiecie umów PPA i PPA+.

Planowany wolumen sprzedaży energii w kolejnych latach ma wynieść szacunkowo 200 GWh w każdym roku. Energia produkowana przez farmę wiatrową Szymankowo sprzedawana będzie po stałej cenie (Polenergia nie ujawnia szczegółów). Szacowana suma przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia na podstawie zawartego kontraktu może wynieść około 468 mln zł.

REKLAMA

Podpisany w ubiegłym tygodniu warunkowy pakiet umów przewidywał, że każdy kupujący będzie miał opcję ograniczenia swojej umowy sprzedaży na okres lat 2026 i 2027 wyłącznie do energii elektrycznej produkowanej przez farmę wiatrową Szymankowo wraz ze związanymi z tą energią gwarancjami pochodzenia.

Strategia sprzedaży energii

Polenergia realizuje strategię długoterminowego zabezpieczenia sprzedaży energii ze swoich źródeł wytwórczych. Chce w ten sposób uniezależnić się od wahań cen energii na rynku SPOT.

W najnowszym raporcie finansowym – za trzy kwartały 2023 r. – spółka podała, że jej moce wytwórcze z odnawialnych źródeł przekroczyły 0,5 GW. Ponadto trzy razy większą moc mają lądowe projekty Polenergii na wczesnym etapie rozwoju.

W pierwszych trzech kwartałach br. segment lądowych farm wiatrowych spółki miał wynik EBITDA wyższy o 80,3 mln zł r/r. Więcej na ten temat w: Polenergia zwiększa moce wytwórcze w OZE i notuje lepsze wyniki.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA