REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia zwiększa moce wytwórcze w OZE i notuje lepsze wyniki

Polenergia zwiększa moce wytwórcze w OZE i notuje lepsze wyniki
fot. Polenergia

Grupa energetyczna Polenergia ma powody do zadowolenia. Mimo spadku przychodów spółka może się pochwalić wzrostem wyniku EBITDA i zysku netto.

Według raportu finansowego Polenergii za trzy pierwsze kwartały 2023 r. przychody grupy ze sprzedaży były w tym czasie niższe o 1063,6 mln zł od zanotowanych w analogicznym okresie rok wcześniej (r/r). Wpłynęły na to głównie niższe przychody w segmencie obrotu i sprzedaży (o 1236,2 mln zł), które częściowo skompensowały wzrosty w segmentach: farm wiatrowych (o 111,5 mln zł r/r), gazu i czystych paliw (o 31,5 mln zł) oraz dystrybucji (o 21,3 mln zł).

Mimo niższych przychodów Polenergia podkreśla wyższe wyniki skorygowanego EDITDA i zysku netto. Ten pierwszy wskaźnik osiągnął za trzy kwartały br. poziom 419,8 mln zł, co było wzrostem o 175,4 mln zł r/r. Z kolei zysk netto wyniósł 213,7 mln zł – o 105,9 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

REKLAMA

W samym trzecim kwartale 2023 r. skorygowany wynik EBITDA Polenergii wyniósł 110,9 mln zł i był wyższy o 77,9 mln zł r/r.

Dobre wyniki finansowe to pokłosie naszego dynamicznego wzrostu. Moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł właśnie przekroczyły granicę 0,5 GW. A ponad trzykrotnie więcej mocy mają nasze lądowe projekty we wczesnym rozwoju – komentuje Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Segment wiatrowy

W pierwszych 9 miesiącach 2023 r. segment lądowych farm wiatrowych zanotował wynik EBITDA wyższy o 80,3 mln zł w porównaniu do wyniku z roku ubiegłego. Jest to konsekwencja uruchomienia 3 farm wiatrowych o łącznej mocy 178 MW.

Koncesję na wytwarzanie energii uzyskały farmy wiatrowe: Dębsk (121 MW), Piekło (13,2 MW), Grabowo (44 MW).

W październiku br. Grupa Polenergia poinformowała też o rozpoczęciu działalności w sektorze energetyki wiatrowej w Rumunii. Zawarła z rumuńską spółką Naxxar Wind Farm Four Srl warunkową umowę zakupu 60 proc. udziałów w spółce rozwijającej jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. To projekt o łącznej mocy do 685,6 MW.

Ponadto Polenergia kontynuuje prace w segmencie morskich farm wiatrowych. Ma ona po 50 proc. udziałów w spółkach przygotowujących budowę trzech morskich instalacji wiatrowych na Bałtyku. Ich łączna moc ma wynieść do 3 GW.

Bałtyk II i Bałtyk III – morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW – mają podpisane umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych. Prace na morzu ruszą w 2026 r.

REKLAMA

Z kolei dla projektu Bałtyk I o mocy do 1560 MW rozpoczęły się wstępne badania geofizyczne i geotechniczne oraz badanie korytarzy podmorskich kabli. Grupa przygotowuje projekt Bałtyk I do aukcji w 2025 r.

Skala projektów Bałtyk jest bardzo duża. Morskie farmy wiatrowe, które rozwijamy wspólnie z Equinor, to ponad 200 wież wiatrowych na morzu, które dostarczą zieloną energię dla ponad 4 mln gospodarstw domowych. Chcielibyśmy, aby pierwsza energia z projektów Bałtyk II i Bałtyk III popłynęła do sieci już w 2027 r. Ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu było podpisanie umów na kable wewnętrzne i eksportowe. Funkcjonowanie farm w oparciu o koncesję na wytwarzanie energii planowane jest od 2028 r. – powiedział Michał Michalski.

Kolejna farma fotowoltaiczna

Polenergia rozwija obecnie projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino o mocy 45,2 MW. Jest on w zaawansowanej fazie budowy. Zakończenie prac ma nastąpić w grudniu br., a uzyskanie koncesji – w pierwszym kwartale 2024 r.

Fotowoltaika, magazyny energii i pompy ciepła

Polenergia podaje, że w trzecim kwartale 2023 r. odnotowała wzrost wyników sprzedaży paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, którą realizuje spółka Polenergia Fotowoltaika. W tym czasie zainstalowała ona prosumenckie instalacje fotowoltaiczne o mocy 8,5 MWp oraz 126 magazynów energii. Segment pomp ciepła natomiast zainstalował 233 takie urządzenia.

Spółka kontynuowała też sprzedaż usług w segmencie korporacyjnym obejmującym instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kWp.

Polenergia Fotowoltaika zamierza też aktywnie działać za granicą. We wrześniu br. ogłosiła wejście na rynek czeski. Powołała w Pradze spółkę Polenergia Solární, która projektuje i dostarcza systemy PV do czeskich klientów.

Umowy cPPA

W ramach swojej działalności Polenergia prowadzi również sprzedaż energii wytwarzanej przez źródła odnawialne w ramach korporacyjnych umów PPA (cPPA). Zajmuje się tym spółka Polenergia Obrót, która we wrześniu zawarła taki kontrakt z gdańską fabryką Northvolt. Zakłada on pokrycie 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną nowo wybudowanej fabryki z energii wiatrowej wytwarzanej przez farmę wiatrową Szymankowo (38 MW).

Miesiąc później Polenergia Obrót zawarła umowę cPPA z siecią Puro Hotels. Koncern energetyczny dostarczy jej zieloną energię wyprodukowaną m.in. na farmie wiatrowej Grabowo (44 MW) i budowanej farmie fotowoltaicznej Strzelino (45 MWp).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA