REKLAMA
 
REKLAMA

RWE z ważną decyzją dla infrastruktury dla farmy wiatrowej na Bałtyku

RWE z ważną decyzją dla infrastruktury dla farmy wiatrowej na Bałtyku
fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Niemiecki koncern uzyskał prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Przedstawiciel RWE wskazuje, że Polska jest dla firmy rynkiem strategicznym.

Prawomocna decyzja środowiskowa, o której informuje RWE, obejmuje podmorskie kable elektroenergetyczne i lądowe, lądową stację elektroenergetyczną oraz odcinek napowietrznej linii, która połączy tę stację z planowaną stacją elektroenergetyczną SE Krzemienica. Decyzję wydał regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku.

Infrastruktura przesyłowa powstanie w ramach budowanej morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Umożliwi wyprowadzenie energii wyprodukowanej przez turbiny farmy wiatrowej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie.

REKLAMA

Uzyskana decyzja to ważny krok milowy na drodze do realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u wybrzeży Polski, strategicznego rynku dla naszej spółki. Zamykamy wielomiesięczny etap przygotowań do budowy w obszarze środowiskowym i kontynuujemy prace niezbędne do pozyskania pozwoleń na budowę – mówi Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE.

F.E.W. Baltic II

Morska farma wiatrowa F.E.W. Baltic II będzie mieć moc zainstalowaną 350 MW. Jej oddanie do użytku planowane jest na koniec obecnej dekady. Inwestor wylicza, że wolumen generowanej energii odpowiadać będzie zapotrzebowaniu około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

Będzie to pierwsza morska farma wiatrowa RWE u wybrzeży Polski. Zaplanowana infrastruktura przyłączeniowa powstanie w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej i na polskich wodach terytorialnych.

REKLAMA

Dotychczas niemiecki koncern m.in. wybrał wykonawcę stacji elektroenergetycznej dla F.E.W. Baltic II. To firma Atlantique Offshore Energy. Ponadto RWE wybrało UL Solutions na partnera certyfikującego dla inwestycji.

W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał inwestorowi prawo do pokrycia salda ujemnego ze sprzedaży energii w ramach kontraktu różnicowego podlegającego zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Korytarz przesyłowy na 90 km

Inwestor planuje wykonanie przewiertu w technologii bezwykopowej na odcinku przejścia kabla morskiego przez strefę brzegową. Następnie ma zainstalować na lądzie mufę morsko-lądową, która połączy kabel podmorski z lądowym.

Trasa zaprojektowanej infrastruktury będzie przebiegała przez teren gmin Ustka i Słupsk – do lądowej stacji elektroenergetycznej RWE. Stamtąd energia zostanie skierowana napowietrzną linią przesyłową do stacji elektroenergetycznej SE Krzemienica, zaplanowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Długość korytarza przesyłowego w części morskiej ma wynieść do 71 km, a w części lądowej – do 19 km.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe dlaczego w pobliżu Gdańska?? Hmm pewnie na innej części wybrzeża tak mocno nie wieje.. a tam są idealne warunki na wiatraki

Lokalizację farmy można zobaczyć na ich stronie:
https://fewbalticii.rwe.com/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA