REKLAMA
 
REKLAMA

Niemiecki deweloper zbuduje morską farmę wiatrową w Japonii

Niemiecki deweloper zbuduje morską farmę wiatrową w Japonii
fot. RWE

RWE wraz z japońskimi konsorcjantami wygrał aukcję, która umożliwi niemieckiej firmie budowę farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii. Zamierza zainstalować na niej ogromne turbiny.

Przedsiębiorstwo energetyczne RWE zadebiutuje w Japonii i całym regionie Azji i Pacyfiku (APAC). Wraz z japońskimi gigantami Mitsui i Osaka Gas zbuduje morską farmę wiatrową o mocy 684 MW. Konsorcjum firm zostało wybrane w ramach rządowego przetargu do opracowania, budowy i obsługi farmy wiatrowej. Będzie to farma z elektrowniami wiatrowymi na stałych fundamentach, zlokalizowana przy zachodnim wybrzeżu kraju, naprzeciw miast Murakami i Tainai, w prefekturze Niigata.

To pierwszy sukces RWE w przetargu na morską energetykę wiatrową w Japonii i szerszym regionie APAC. Sukces ten odzwierciedla wspólną siłę, doświadczenie i zaangażowanie RWE i naszych partnerów konsorcjum. Mitsui i Osaka Gas to partnerzy, których lokalna wiedza doskonale uzupełnia nasze globalne doświadczenie i techniczne know-how jako jednej z wiodących na świecie firm zajmujących się morską energetyką wiatrową. Razem jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do dostarczania zielonej energii elektrycznej z morskiej energetyki wiatrowej z korzyścią dla japońskiego społeczeństwa – powiedział Markus Krebber, CEO RWE AG.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa ma się składać z 38 turbin wiatrowych. RWE zamierza wykorzystać turbiny GE o jednostkowej mocy 18 MW.

Główne źródło OZE w Japonii

Jak zapowiada RWE, konsorcjum od razu przystąpi do dalszego rozwoju projektu. Będzie współpracować z japońskimi ministerstwami (gospodarki i handlu oraz infrastruktury i transportu) w celu zatwierdzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Firmy zamierzają też aktywnie współpracować z lokalnymi partnerami, władzami, społecznościami i sektorem rybołówstwa, aby zapewnić płynną realizację inwestycji.

RWE podkreśla, że wraz z partnerami konsorcjum promuje rozwój morskiej energetyki wiatrowej jako głównego źródła energii odnawialnej w Japonii. Inwestycja wpisze się w realizację zobowiązania tego kraju do zwiększenia mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej w związku z założonym celem energetycznym. Japonia zamierza osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

REKLAMA

Morska energetyka wiatrowa nabiera coraz większego rozpędu w Japonii i jestem zaszczycony, że wraz z naszymi japońskimi partnerami zostaliśmy wybrani do realizacji tego projektu jako zaufany partner japońskiego rządu – skomentował Markus Krebber.

RWE na morzu

Niemiecki koncern ma ponad 20-letnie doświadczenie w rozwoju, budowie i obsłudze morskich projektów wiatrowych. Obecnie obsługuje 19 morskich farm wiatrowych. Dwie elektrownie wiatrowe na morzu są w trakcie budowy w Europie, ponadto RWE prowadzi prace nad kolejnymi projektami offshore. Plan przedsiębiorstwa zakłada zwiększenie globalnej mocy w morskiej energetyce wiatrowej z 3,3 GW obecnie do 10 GW w 2030 r.

RWE prowadzi inwestycje również w Polsce. Na Bałtyku rozwija morską farmę wiatrową F.E.W. Baltic II o planowanej mocy 350 MW. W grudniu firma uzyskała prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej tej farmy. Decyzja obejmuje podmorskie kable elektroenergetyczne i lądowe, lądową stację elektroenergetyczną oraz odcinek napowietrznej linii, która połączy tę stację z planowaną stacją elektroenergetyczną SE Krzemienica. Oddanie elektrowni do użytku planowane jest na koniec obecnej dekady.

Koncern zamierza wdrażać w budowanych instalacjach innowacyjne rozwiązania. W Holandii należąca do RWE spółka OranjeWind buduje morską farmę wiatrową (760 MW) zintegrowaną z elektrolizerem na lądzie o mocy 600 MW. Dodatkowo zamierza tam wdrożyć elastyczne rozwiązania związane z popytem na energię, takie jak kotły elektryczne i akumulatory, a także wykorzystać system prognozowania mocy LiDAR oraz rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych. Do współpracy przy projekcie RWE zaprosiło start-upy i innowatorów, którym umożliwi sprawdzenie ich koncepcji w środowisku operacyjnym. Więcej na ten temat w: Morska farma wiatrowa RWE naszpikowana innowacjami.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA