REKLAMA
 
REKLAMA

Vestas zbuduje wielki zakład w Szczecinie

Vestas zbuduje wielki zakład w Szczecinie
Fot. Vestas

Duński potentat w branży offshore zbuduje kolejny zakład produkcyjny w Szczecinie. W fabryce powstawać będą komponenty najnowszej generacji do turbin wiatrowych.

Fabryka Vestasa powstanie na Skolwinie, w północnej części Szczecina. W ramach inwestycji zbudowane zostaną hale produkcyjne oraz część socjalno-administracyjna.

Zakład ma produkować łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas – V236-15.0 MW – które zostaną wykorzystane na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power.

REKLAMA

Zakłady produkcyjne Vestasa

Budowa zakładu na Skolwinie to niejedyna inwestycja duńskiej firmy na terenie Szczecina. Nowa fabryka znajduje się niedaleko Ostrowa Brdowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, na której Vestas planuje otworzyć też kolejną swoją fabrykę. Tam będą montowane gondole do turbin wiatrowych. Zakład będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i za granicę. Zgodnie z planem produkcja w tym zakładzie rozpocznie się w 2025 r. Fabryka stworzy 700 miejsc pracy.

Jak powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas, firma chce być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie. Ma zapewnić skalę produkcji niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową.

Zgodnie z planem nowy zakład produkujący łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych ruszy w 2026 r. i zatrudnienie w nim znajdzie ponad 1000 osób.

REKLAMA

Dzięki dwóm nowym fabrykom w Szczecinie oraz istniejącej bazie Vestas wkrótce będzie zatrudniać w Polsce ponad 2500 osób.

Turbiny dla Baltic Power

Duński producent podpisał już umowy na dostawę turbin wiatrowych V236-15.0 MW dla projektu Baltic Power. Na potrzeby tej morskiej farmy wiatrowej Vestas dostarczy 76 elektrowni wiatrowych. Dostawy mają ruszyć w pierwszym kwartale 2025 r. Pełne uruchomienie morskiej farmy wiatrowej planowane jest na 2026 r.

Vestas podkreśla, że elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW była pierwszą w historii turbiną o mocy 15 MW. Średnica łopat jej wirnika liczy 236 metrów. Instalacja prototypowego modelu zakończyła się w grudniu 2022 r. Wtedy turbina po raz pierwszy wyprodukowała energię elektryczną.

Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen (51 proc. udziałów) i kanadyjskiej firmy Northland Power (49 proc.). Inwestycja powstanie w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa. Farma wiatrowa Baltic Power ma wytwarzać rocznie około 4,4 TWh energii elektrycznej netto. Orlen podkreśla, że to ilość energii, która odpowiada zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przyjemnego wąchania żywic i klejów. Sobie rozumiem zostawili gondole i osprzęt elektryczny. Tez mi sukces.

@Timi: Jakbyś przeczytał cały artykuł UWAŻNIE, to akapit niżej jest napisane: „Budowa zakładu na Skolwinie to niejedyna inwestycja duńskiej firmy na terenie Szczecina. Nowa fabryka znajduje się niedaleko Ostrowa Brdowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, na której Vestas planuje otworzyć też kolejną swoją fabrykę. Tam będą montowane gondole do turbin wiatrowych. „. Czyli gondole też będą budowane pod Szczecinem.

@AQQ gondole to może być cała obudowa. W gondoli znajdują się przekładnia, generator, konwerter, szafa/szafy sterownicze, układ chłodzenia itd. Więc pod pojęciem gondola kryje się wszystko. Mogła składać jak z klocków gondolę z w/w lub tylko obudowę.

@Tom: Pracuję w branży wiatrowej. Buduję i podłączam turbiny, stąd doskonale wiem, jak są zbudowane. Wiadomo, że nikt w tak małym zakładzie nie będzie budował potężnych ważących kilkadziesiąt ton gear boxów (przekładni) czy generatorów. Będzie to głównie końcowy montaż nacelle (gondoli), ale wbrew pozorom jest to dość pracochłonny proces, bo po nim trzeba jeszcze trochę czasu poświęcić na testy. Konwerterów (inverter) przy tak dużych turbinach nie montuje się w nacelle, bo wymagają dość rozbudowanego chłodzenia, stąd montuje się je w jednej z sekcji wieży nad transformatorem. Pracowałem przy najnowszych morskich turbinach Vestasa ale nieco mniejszych, ale zastosowane rozwiązania powinny być te same. 15MW to największe aktualnie produkowane turbiny tego producenta i polska farma będzie jedną z pierwszych na świecie, gdzie będą one stawiane.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA