REKLAMA
 
REKLAMA

Serwery Google w Europie zasili energia z morskich wiatraków

Serwery Google w Europie zasili energia z morskich wiatraków
fot. CrossWind

Amerykański koncern technologiczny podpisał największą w swojej historii umowę PPA na dostawy energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. Energię wyprodukują holenderskie elektrownie wiatrowe budowane bez wsparcia finansowego ze środków publicznych. Google zawarł też kolejny kontrakt PPA w Polsce. 

Google poinformował o podpisaniu długoterminowych umów na dostawy energii (Power Purchase Agreement, PPA) ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 700 MW. Większość z tych dostaw zapewnią morskie farmy wiatrowe zlokalizowane u wybrzeży Holandii.

Energia z elektrowni na morzu

Projekty wiatrowe HKN (Hollandse Kust Noord) V oraz HKW (Hollandse Kust West) VI rozwijane są przez CrossWind i Ecowende, spółki joint venture firm energetycznych Shell i Eneco. Pierwsza z farm wiatrowych to instalacja o mocy 759 MW, oddana do użytku w grudniu 2023 r. Druga zaś ma osiągnąć moc zainstalowaną 760 MW, a jej uruchomienie planowane jest na rok 2026. Oba projekty prowadzone są bez subsydiów.

REKLAMA

Zakontraktowany z morskich farm wiatrowych wolumen dostaw dla Google wynosi 478 MW. Jest to największy jak dotąd kontrakt PPA koncernu na dostawy energii z offshore. Zasili ona centra danych w Eemshaven i Middenmeer.

Jak podkreśla w swoim komunikacie Google, umowy PPA dotyczące holenderskich elektrowni wiatrowych na morzu są istotnym krokiem w kierunku realizacji przez firmę programu Carbon Free Future w Europie. W jego ramach koncern dąży do zasilania swojej działalności w 100 proc. ze źródeł bezemisyjnych do 2030 r. Jak wylicza, w najbliższych latach uda mu się osiągnąć poziom 90 proc. w Holandii (to może nastąpić już w 2024 r.), Włoszech i Polsce oraz prawie w 85 proc. w Belgii.

Nowe umowy w Polsce, Belgii i we Włoszech

Oprócz umowy PPA na dostawy energii z Holandii Google w ubiegłym tygodniu ogłosił także podpisanie kontraktów PPA we Włoszech, Polsce i Belgii.

REKLAMA

We Włoszech umowa zawarta została z firmą energetyczną ERG S.p.A. na dostawy energii z lądowej farmy wiatrowej o mocy 47 MW. Energia zasili biura koncernu w Mediolanie i Turynie. W Belgii z kolei Google zawarł dwie nowe umowy PPA. Mają one umożliwić biurom i centrom danych w tym kraju przejście w 2024 r. na energię bezemisyjną w 85 proc. Kontrakty dotyczą dostaw energii z 11 nowych lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84 MW. Inwestycje realizowane są przez firmy Aspiravi i Luminus.

Nowy kontrakt PPA podpisany w Polsce jest drugą taką umową Google w naszym kraju. Pierwsza ogłoszona została w październiku 2023 r. Podczas konferencji Google Cloud Summit Poland spółka Google Cloud ogłosiła współpracę z Grupą Polsat Plus. W jej ramach zawarta została umowa na zakup energii z elektrowni wiatrowych o mocy 50,4 MW. Mają one wejść w skład farmy wiatrowej Przyrów powstającej na terenie województwa śląskiego.

Teraz natomiast Google zawarł dwie umowy z GoldenPeaks Capital przewidujące dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 106 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA