Wojewoda wydał ważną decyzję dla farmy wiatrowej RWE na polskim Bałtyku

Wojewoda wydał ważną decyzję dla farmy wiatrowej RWE na polskim Bałtyku
fot. RWE

Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji infrastruktury przyłączeniowej dla F.E.W. Baltic II. To projekt rozwijany przez RWE na polskich wodach Bałtyku. 

Wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej złożyła w październiku 2023 r. firma RWE Offshore Wind Poland – spółka celowa realizująca projekt morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II. Konkretnie dotyczył on „budowy infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II w zakresie części morskiej, na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej, morza terytorialnego, morskich wód wewnętrznych” w gminie Ustka.

Wojewoda Pomorski 23 lutego br. wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w ramach F.E.W. Baltic II. Jak wskazał, decyzja dotyczy przedsięwzięcia będącego częścią większego zamierzenia inwestycyjnego. Obejmuje ono budowę infrastruktury przyłączeniowej, tj. kabla elektroenergetycznego najwyższego napięcia wraz z niezbędnymi łączami światłowodowymi i infrastrukturą towarzyszącą, która umożliwi przesył energii elektrycznej produkowanej przez Baltic II z morskiej stacji elektroenergetycznej do lądowej stacji elektroenergetycznej. Ta w planach ma być połączona z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE).

REKLAMA

Kabel pod dnem morskim

Zakres inwestycji, dla której wojewoda wydał decyzję, obejmuje wykonanie podmorskiego kabla elektroenergetycznego, który będzie służył do przesyłu energii elektrycznej z morskiej stacji elektroenergetycznej do tzw. mufy morsko-lądowej (połączenie kabla podmorskiego z kablem lądowym). Mufa zlokalizowana będzie na lądzie, około 500 m od brzegu morskiego.

Infrastrukturę przyłączeniową na odcinku morskim stanowić będzie trójżyłowy kabel prądu przemiennego najwyższego napięcia HVAC. Wyposażony będzie w zintegrowane łącza światłowodowe, które umożliwią transmisję danych i kontrolę temperatury kabla.

Linia elektroenergetyczna na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej i na większości obszaru morza terytorialnego zostanie poprowadzona pod dnem morskim lub na powierzchni dna morskiego. Długość korytarza przesyłowego w części morskiej wyniesie około 71 km.

Z kolei przejście linii kablowej przez linię brzegu ma być wykonane w technologii bezwykopowej. Długość tego odcinka to około 1200 m. Głębokość posadowienia kabla będzie zależała od warunków gruntowych. Przewiert ma być wykonywany z lądu, z terenu mufy morsko-lądowej.

Odcinek inwestycji objęty decyzją wojewody leży w wyłącznej strefie ekonomicznej, na morzu terytorialnym, w granicach powiatu słupskiego i gminy Ustka (działki w obrębie Lędowo i Zalesin).

REKLAMA

Lądowa stacja elektroenergetyczna

Na początku tego miesiąca Wojewoda Pomorski wydał także decyzję dotyczącą budowy lądowej stacji elektroenergetycznej dla F.E.W. Baltic II wraz z infrastrukturą techniczną, traktami światłowodowymi i przyłączem do stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Stacja powstanie na terenie gminy Redzikowo (dawniej gmina Słupsk).

Budowa lądowej stacji elektroenergetycznej to jeden z kluczowych elementów infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II. Dzięki niej możliwy będzie przesył energii elektrycznej z morskiej stacji elektroenergetycznej na ląd i wprowadzenie tej energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Mówiąc obrazowo – dzięki tej infrastrukturze będziemy mogli przesłać zieloną energię wygenerowaną przez morską farmę wiatrową F.E.W. Baltic II do około 350 000 polskich gospodarstw domowych – komentował wówczas Tomasz Kreft, Team Lead Consenting w RWE.

Decyzja ta obejmowała lokalizację stacji lądowej i wprowadzenie napowietrznej linii elektroenergetycznej łączącej stację RWE z infrastrukturą PSE, jak również budowę infrastruktury technicznej wraz z przyłączami zewnętrznymi, budynkiem technicznym stacji i drogami dojazdowymi. Jeszcze wcześniej inwestor uzyskał decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej projektu.

F.E.W Baltic II

Morska farma wiatrowa F.E.W Baltic II to instalacja o planowanej mocy 350 MW. Projekt w całości realizuje niemiecki koncern RWE. Morska elektrownia budowana będzie na obszarze około 41 km2, na północ od Ustki, w odległości ponad 50 km od brzegu.

W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję przyznającą projektowi F.E.W. Baltic II 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu kontraktu różnicowego.

W ubiegłym roku RWE informowało o rewizji harmonogramu projektu ze względu na czynniki makroekonomiczne. Spowodowały one przesunięcie na koniec tej dekady terminu oddania morskiej farmy wiatrowej do eksploatacji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.