REKLAMA
 
REKLAMA

Miejska farma wiatrowa ma powstać w Wałbrzychu

Miejska farma wiatrowa ma powstać w Wałbrzychu
Fot. Pixabay - Julita

Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) ma powstać miejska farma wiatrowa. Energia wytworzona przez turbiny wiatrowe pozwoli zasilić instalację do produkcji zielonego wodoru.

Farma wiatrowa powstanie na potrzeby przedsiębiorców z WSSE „Invest-Park”.

– Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na naszych działkach miejskich, w porozumieniu z firmami ze strefy oraz podmiotem Dolina Wodorowa chcemy zlokalizować instalację trzech wiatraków, jeśli ustawodawstwo na to pozwoli. Chcemy produkować w tej instalacji wodór na potrzeby firm ze strefy ekonomicznej – zapowiedział cytowany przez portal walbrzych.naszemiasto.pl prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

REKLAMA

Pierwsza wałbrzyska farma wiatrowa na potrzeby WSSE

Jak zapowiedział Roman Szełemej, miejska farma wiatrowa ma mieć moc kilku megawatów. Aby zrealizować zaplanowaną inwestycję, konieczne będą zmiany w obecnie obowiązujących przepisach, dzięki którym budowa farmy wiatrowej na terenach miejskich będzie możliwa.

Firmy produkcyjne z wałbrzyskiej strefy, które będą miały zapewniony dostęp do zielonej energii, mają stać się bardziej konkurencyjne na obszarze Unii Europejskiej. Producenci z zakładów zlokalizowanych na terenach podwałbrzyskich poszukują dostawców energii odnawialnej. Asortyment produktów wytwarzanych przy użyciu energii ze źródeł konwencjonalnych może mieć ograniczony dostęp do unijnych rynków. Podejmując się budowy miejskiej farmy wiatrowej, miasto chce wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnych producentów.

Wałbrzych stawia na zieloną energię

W mieście powstaje pierwsza naziemna farma fotowoltaiczna. Miejski Zakład Usług Komunalnych (MZUK) w Wałbrzychu rozpoczął realizację tego projektu latem 2023 r. Wiosną 2024 r. instalacja o mocy 2 MW ma być wpięta do sieci energetycznej. Miasto planuje także budowę elektrolizerów, które wytworzą zielony wodór na potrzeby miejskiej floty autobusowej.

REKLAMA

W bliskiej odległości od wałbrzyskiej farmy fotowoltaicznej Orlen planuje budowę stacji tankowania wodorem. Ma ona powstać do końca roku. Miasto bowiem planuje wyposażyć miejską flotę w nowoczesny tabor. Teraz testuje różne modele autobusów, na różne paliwo, a w przetargu wyłoniło dostawcę 20 nowych wodorowych autobusów, które od września pojawią się na wałbrzyskich ulicach. Zamówione pojazdy będą pierwszymi autobusami napędzanymi energią z wodoru w Wałbrzychu. W Polsce z tego rozwiązania z powodzeniem korzystają już KoninPoznań i Lublin.

Jeśli stacja nie powstanie w założonym terminie, Orlen ma dostarczać wodór w mobilnej stacji wodorowej – zapowiedział prezydent Wałbrzycha.

W ramach kolejnego projektu zaplanowano także budowę mniejszych instalacji fotowoltaicznych na dachach instytucji miejskich.

Wałbrzych planuje także z miejskich odpadów produkować gaz na potrzeby ciepłowni lub wodór na potrzeby zasilania komunikacji miejskiej. W styczniu 2023 r. władze Wałbrzycha podpisały list intencyjny, w którym podjęto decyzję o współpracy zmierzającej do budowy takiej instalacji.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA