Rekordowa instalacja wiatraków w 2024. Przybyło 117 GW mocy

Rekordowa instalacja wiatraków w 2024. Przybyło 117 GW mocy
fot. Sam Di Risio/Unsplash

W ubiegłym roku dodano najwięcej jak dotąd nowych mocy w energetyce wiatrowej w skali roku. Nowy raport podsumowuje globalne wyniki sektora wiatrowego, zanotowane w sytuacji niestabilności politycznej w Europie i na świecie.

Organizacja Global Wind Energy Council (GWEC) zaprezentowała najnowszą edycję swojego raportu poświęconego inwestycjom w energetyce wiatrowej. Wskazuje, że rok 2024 był rekordowy pod względem przyrostu mocy – na całym świecie przybyło aż 117 GW mocy zainstalowanych w turbinach wiatrowych.

Według autorów raportu za ubiegłoroczny wzrost mocy zainstalowanej w sektorze wiatrowym odpowiadały głównie projekty lądowe. Przybyło w nich 109 GW nowych mocy, podczas gdy wiatraki na morzu dodały tylko 8 GW. Globalna skumulowana moc energetyki wiatrowej osiągnęła na koniec zeszłego roku 1136 GW.

REKLAMA

Jednocześnie GWEC zwrócił uwagę, że mimo zanotowanego – po raz kolejny – rekordu widać duże rozbieżności pod względem tempa wdrażania inwestycji wiatrowych w poszczególnych regionach. Dominująca część instalacji powstała na kilku kluczowych rynkach – 86% instalacji przybyło w Chinach, Europie i USA. Łącznie w 2024 r. nowe turbiny zainstalowano w 55 krajach.

Energia wiatrowa nadal napędza inwestycje i miejsca pracy, poprawia bezpieczeństwo energetyczne i obniża koszty konsumpcyjne, ale w niektórych częściach świata obserwujemy bardziej niestabilne środowisko polityczne, w tym ideologiczne ataki na wiatr i odnawialne źródła energii oraz wstrzymywanie projektów w budowie, co zagraża pewności inwestycji – podkreśla Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC.

Pięciu liderów sektora wiatrowego

W 2024 r. liderem pod względem nowych instalacji turbin wiatrowych były Chiny, w których przybyło ponad 79,8 GW mocy. Znacząco wyprzedziły one USA, które dodały prawie 4,1 GW. Na trzecim miejscu natomiast znalazły się Niemcy z wynikiem nieco ponad 4 GW. Pierwszą piątkę krajów, w których przybyło najwięcej mocy wiatrowych, zamykają Indie i Brazylia.

Jak podaje GWEC, te same kraje zajmują obecnie pierwsze miejsca pod względem łącznej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na koniec 2024 r. (Chiny mają już 520,6 GW). Brazylia wyprzedziła w tym zestawieniu Hiszpanię.

Czołówka krajów z największym przyrostem mocy w 2024 r. i największą łączną mocą zainstalowaną w elektrowniach wiatrowych jest następująca:

1. Chiny – w 2024 zainstalowano 79 834 MW; całkowita moc: 520 600 MW;

2. USA – w 2024 zainstalowano  4058 MW; całkowita moc: 154 258 MW;

3. Niemcy – w 2024 zainstalowano 4022 MW; całkowita moc: 72 760 MW;

4. Indie – w 2024 zainstalowano 3420 MW; całkowita moc: 48 156 MW;

5. Brazylia – w 2024 zainstalowano 3278 MW; całkowita moc: 33 727 MW.

Ożywienie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, spadek w Europie

Raport GWEC odnotowuje też rekordowy wzrost w innych regionach świata. W Azji i Pacyfiku wyniósł on tylko 7% rok do roku, jednak Afryka i Bliski Wschód odnotowały wzrost na poziomie aż 107%. W głównej mierze przyczyniło się do tego uruchomienie potężnych farm wiatrowych w Egipcie (794 MW) oraz Arabii Saudyjskiej (390 MW).

Przy globalnym wzroście kilka regionów świata zanotowało spadki przyrostu mocy zainstalowanej w zestawieniu z 2023 r. Wśród nich, mimo dobrego wyniku Niemiec, znalazła się również Europa – obok Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej.

Wsparcie w ramach kontraktów różnicowych

W raporcie GWEC zauważono również, że w ubiegłym roku podwoił się (z wyłączeniem Chin) całkowity wolumen projektów lądowej energetyki wiatrowej objętych systemami aukcyjnymi i innymi mechanizmami wsparcia. W Europie łącznie zakontraktowano w ten sposób 17 GW nowych mocy – o 24% więcej niż w 2023 r. Do tego wyniku przyczyniły się głównie Niemcy, w których kontrakty w aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej przyznano dla projektów o łącznej mocy 11 GW (+72% r/r).

REKLAMA

Autorzy raportu wskazują, że choć są to liczby znaczące w skali globalnej, to inwestycje można jeszcze bardziej przyspieszyć, zapewniając odpowiednie ramy polityczne. Dotyczy to zwłaszcza ułatwień w uzyskiwaniu pozwoleń i ustalenia zasad aukcji, które zmniejszyłyby ryzyko po stronie inwestorów, chociażby dzięki takim instrumentom jak dwustronne kontrakty różnicowe.

Prognozy do 2030

Według przedstawionych prognoz średnia stopa wzrostu branży wiatrowej utrzyma się na poziomie 8,8% do 2030 r., co oznacza, że do tego czasu przybędzie kolejne 981 GW mocy w tym sektorze. Przewidywania GWEC mówią o kolejnych rekordach w roku bieżącym i następnych. W energetyce wiatrowej może przybyć w kolejnych latach:

  • w 2025 – 138 GW nowej mocy,
  • w 2026 – 140 GW,
  • w 2027 – 160 GW
  • w 2028 – 167 GW
  • w 2029 – 183 GW,
  • w 2030 – 194 GW.

Spodziewany boom w morskiej energetyce wiatrowej

Kluczem do urzeczywistnienia wskazanej prognozy ma być morska energetyka wiatrowa. Według danych GWEC w 2024 r. przyznano rekordowe wsparcie dla morskich projektów w ramach przeprowadzonych aukcji – w skali globalnej było to łącznie 56,3 GW.

Liderem była tu Europa, w której zakontraktowano projekty o sumarycznej mocy 23,2 GW. Na drugim miejscu znalazły się Chiny z wynikiem 17,4 GW. Dobre wyniki odnotowały także: Korea Południowa (3,3 GW), Tajwan (2,7 GW) i Japonia (1,4 GW).

Według prognozy GWEC na lata 2025-2030 morska energetyka wiatrowej wzrośnie z 16 GW zainstalowanej mocy w 2025 r. do 34 GW do 2030 r. Jej udział w ogólnym wyniku sektora wiatrowego zwiększy się w tym czasie z 11,8% do 17,5%.

Girish Tanti, zastępca dyrektora generalnego Grupy Suzlon i wiceprzewodniczący GWEC, podkreśla, że energetyka wiatrowa jest jednym z najtańszych źródeł energii na świecie i jednym z dwóch źródeł energii odnawialnej, które stanowią 95% całego globalnego wzrostu mocy odnawialnych w tej dekadzie.

Niewątpliwie wiatr pozwala nam połączyć opłacalność ekonomiczną z naszymi celami klimatycznymi. Potrojenie odnawialnych źródeł energii i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych to najbardziej realne rozwiązania w walce ze zmianami klimatu, ale musimy działać już teraz. Nie ma planety B, a naszym obowiązkiem jest ochrona tych, którzy najbardziej ucierpią w wyniku globalnego ocieplenia – komentuje Girish Tanti.

Kluczowe wyzwania sektora wiatrowego

Według raportu GWEC sektor energetyki wiatrowej stoi przed kilkoma kluczowymi wyzwaniami. Wskazano tu kwestie finansowe i problemy makroekonomiczne wiążące się ze wzrostem cen surowców, a także wzrostem kosztów pracy i logistyki. Do tego dochodzą wyższe koszty kapitału wynikające m.in. z rosnących stóp procentowych. Wszystko to wpływa na ekonomikę projektów i skutkuje ich opóźnianiem – zwłaszcza inwestycji na morzu.

Kolejne przeszkody w rozwoju sektora to bariery handlowe, fragmentacja rynku, nieodpowiednie ramy zamówień i aukcji, a także trudne warunki inwestycyjne.

Zagrożone międzynarodowe łańcuchy dostaw

Jak podkreśla dyrektor generalny GWEC Ben Backwell, podsycanie wojen taryfowych zwiększa niepewność inwestorów co do inwestycji zagranicznych i grozi zakłóceniem międzynarodowych łańcuchów dostaw, na których bazuje branża wiatrowa.

Pełne koszty dla naszej branży wynikające z szerokiej gamy deklarowanych i grożących nam ceł, które obserwujemy – zarówno ogólnych, jak i dotyczących konkretnych towarów, takich jak stal – nie zostały jeszcze w pełni obliczone – zaznacza Ben Backwell.

Jak dodaje, tylko zapewnienie stabilnych i przewidywalnych ram rynkowych oraz współpraca z inwestorami i przemysłem w celu zapewnienia wolnego i sprawiedliwego handlu pozwoli na dalsze szybkie wdrażanie projektów wiatrowych.

Pełen raport GWEC można pobrać pod tym linkiem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.