Google i Shell przedłużą życie pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Holandii

Shell NoordzeeWind to najstarsza morska farma wiatrowa w Holandii. Jej okres eksploatacji zbliżał się do końca, jednak dzięki umowie zawartej z koncernem Google zamknięcie instalacji przesunie się co najmniej o cztery lata.
Morska farma wiatrowa Shell NoordzeeWind o mocy 108 MW powstała w 2007 r. Została zbudowana w ramach joint venture NoordzeeWind z Vattenfallem (udział Shella wynosił 50%). W marcu 2021 r. Shell przejął udziały Vattenfalla i został jedynym właścicielem farmy wiatrowej.
Ta pierwsza holenderska farma wiatrowa na morzu składa się z 36 turbin wiatrowych i wytwarza energię odnawialną odpowiadającą 0,3% holenderskiego zapotrzebowania. Po latach eksploatacji farma planowana była do zamknięcia w 2027 r., jednak jej żywotność zostanie przedłużona dzięki zawartej ostatnio umowie PPA.
Kontrakt Google-Shell
Umowę zakupu energii elektrycznej (Power Purchase Agreement, PPA) podpisał z Shellem koncern Google. Strony kontraktu podkreślają, że jest to pierwszy przypadek, w którym korporacyjna umowa PPA przedłużyła żywotność morskiej farmy wiatrowej. Kontrakt wydłuży okres eksploatacji Shell NoordzeeWind w Holandii o co najmniej cztery lata względem pierwotnej daty zamknięcia farmy.
Umowa PPA przewiduje zakup 100% energii z morskiej farmy wiatrowej. Google podkreśla, że dzięki jej podpisaniu Shell może się ubiegać o przedłużenie pozwolenia na eksploatację i zainwestować w kluczowe modernizacje.
Podpisany z Shellem kontrakt jest największym w historii Google dotyczącym morskiej energetyki wiatrowej. Dotychczas globalny koncern technologiczny wsparł budowę ponad 1 GW mocy wytwórczej OZE w Holandii poprzez umowy PPA.
Google z umowami PPA w Polsce
Google pozyskuje zieloną energię na zasilanie swojej działalności na całym świecie. Jednym z mechanizmów osiągnięcia tego celu są właśnie kontrakty PPA. Także w Polsce firma zawarła tego typu umowy. Pierwsza została podpisana w 2023 r. Podczas październikowej konferencji Google Cloud Summit Poland spółka Google Cloud ogłosiła partnerstwo z Grupą Polsat Plus, które przewidywało m.in. zakup energii z elektrowni wiatrowych Polsatu o mocy 50,4 MW (z farmy wiatrowej Przyrów w województwie śląskim).
Kolejną umowę PPA w Polsce koncern technologiczny zawarł w roku 2024 z firmą GoldenPeaks Capital (GPC). Kontrakt przewiduje 10-letnie dostawy energii na poziomie ponad 137 GWh rocznie, produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne o mocy 119 MWdc (106 MWac).
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.