REKLAMA
 
REKLAMA

Vestas nowym właścicielem fabryki łopat do turbin wiatrowych w Goleniowie

Vestas nowym właścicielem fabryki łopat do turbin wiatrowych w Goleniowie
fot. Vestas

Spółka zależna GE Vernova podpisała z duńskim Vestasem umowę sprzedaży fabryki łopat do turbin wiatrowych w Goleniowie. Zakład produkuje łopaty do lądowych elektrowni wiatrowych duńskiego koncernu. 

Vestas i LM Wind Power, spółka zależna GE Vernova, poinformowały o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży fabryki w Goleniowie koło Szczecina, nie ujawniając wartości transakcji.

Według dyrektora generalnego LM Wind Power jest to strategiczne posunięcie dla firmy i całej Grupy GE Vernova, umożliwi bowiem uproszczenie działalności i zainwestowanie kapitału w główne jej zakłady produkcyjne w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Będziemy ściśle współpracować z Vestas, aby zapewnić płynną finalizację transakcji – zadeklarował Hanif Mashal, dyrektor generalny LM Wind Power, cytowany w komunikacie.

Transakcja wymaga zatwierdzenia przez organy regulacyjne.

Produkcja łopat do turbin lądowych

LM Wind Power jest producentem łopat do lądowych i morskich turbin wiatrowych. Fabryka w Goleniowie wytwarza łopaty do lądowych elektrowni wiatrowych Vestasa. Została założona w 2009 r. i rozbudowana w 2017 r.

W komunikacie o przejęciu zakładu produkcyjnego strony transakcji zapewniły, że fabryka w Goleniowie będzie dostarczać łopaty do lądowych turbin wiatrowych Vestasa, w tym maszyn V172-7,2 MW. To największe produkowane przez koncern turbiny wiatrowe do farm lądowych. Ostatnio Vestas informował, że po uzyskaniu dwóch zamówień w Niemczech przekroczył łącznie 1 GW zamówień na swoje turbiny o mocy 7+ MW, w tym właśnie V172-7,2 MW oraz V162-7,2 MW.

REKLAMA

Dzięki wykorzystaniu modułowego podejścia projektowego sprawdzonej platformy EnVentus nasze warianty o mocy 7+ MW oferują wydajną produkcję energii i doskonałe wyniki ekonomiczne w warunkach słabego i średniego wiatru. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności naszych czterech prototypów w terenie w Danii i Niemczech – wyjaśniał Jens Kück, wiceprezes ds. sprzedaży na Europę Północną i Środkową w Vestas.

Sytuacja finansowa Vestasa

Ostatnio duński producent przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 r., który zamknął z wyższymi wynikami niż analogiczny okres rok wcześniej. Osiągnęła przychody na poziomie 3,5 mld euro (+29,4% r/r) i wypracowała zysk netto w wysokości 5 mln euro (w pierwszym kwartale rok wcześniej zanotowała 75 mln euro straty netto).

Również cały rok 2023 Vestas zamknął z zyskiem netto na poziomie 78 mln euro, choć jeszcze w 2022 r. wydawało się, że szybkie osiągnięcie rentowności będzie bardzo trudne – wówczas Duńczycy zanotowali aż 1,57 mld euro straty netto.

Transakcja zakupu fabryki w Goleniowie zwiększa europejską strukturę produkcyjną koncernu. – Europa potrzebuje bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii bardziej niż kiedykolwiek i cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą europejską produkcję, aby wspierać rosnącą rolę energii wiatrowej w europejskim systemie energetycznym – powiedział Anders Nielsen, dyrektor ds. technologii i operacji w Vestas.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Świetna informacja, Polska dzięki UE zyskuje szanse na wielki biznes u nas.

Chyba UE dzięki Polsce zdobyła wielki biznes. Czy wykształceni ludzie w Polsce potrafią jeszcze samodzielnie myśleć?

A zaczęło się od małej firmy JMBWIND z Goleniowa , na początku produkującej małe turbiny wiatrowe.

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne