Polsat i ZE PAK uruchamiają nową farmę wiatrową

Budowa farmy wiatrowej, która właśnie wyprodukowała pierwszą megawatogodzinę energii, rozpoczęła się 15 miesięcy temu. Po pełnym uruchomieniu będzie to jedna z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce.
Do sieci popłynęła energia z nowej farmy wiatrowej w Drzeżewie w województwie pomorskim. Deweloperzy farmy – Grupa Polsat Plus i ZE PAK – wyliczają, że nastąpiło to po 15 miesiącach i 6 dniach od wbicia pierwszej łopaty na budowie.
System nie pracuje jeszcze z pełną mocą. Farma wiatrowa w Drzeżewie będzie miała 139 MW mocy zainstalowanej, a jej pełne komercyjne uruchomienie planowane jest na czwarty kwartał br. Na razie zamontowano 45 z 63 turbin. W najbliższych tygodniach planowane jest testowe uruchomienie produkcji energii z 23 turbin, a w drugiej połowie roku – całej farmy.
Energetyka wiatrowa Grupy Polsat
Instalacja o mocy 139 MW podwoi moce produkcyjne Grupy Polsat Plus i ZE PAK w energetyce wiatrowej. Dla inwestorów jest to piąta tego typu instalacja w portfelu OZE.
Polsat Plus i ZE PAK produkują czystą energię ze słońca, wiatru i biomasy. Obecnie mają cztery działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 150 MW – w Kazimierzu Biskupim (17,5 MW), Miłosławiu (9,6 MW), Człuchowie (72,6 MW) i Przyrowie (50,4 MW). W ubiegłym roku własne odnawialne źródła energii grupy wyprodukowały 1016 GWh zielonej energii (314 GWh z wiatru, 86 GWh ze słońca, 616 GWh z biomasy) – o 53% więcej niż rok wcześniej.
Wielkoskalowe farmy wiatrowe w Polsce
Farma wiatrowa w Drzeżewie po pełnym uruchomieniu osiągnąć ma 139 MW mocy. Tym samym znajdzie się w czołówce farm wiatrowych w Polsce, choć daleko od liderów pod względem zainstalowanej mocy.
Największa obecnie w Polsce jest należąca do spółki Energix Polska – z izraelskiej grupy Energix – farma wiatrowa Banie. Moc tej instalacji zrealizowanej w kilku etapach wynosi 244,6 MW. Farma znajduje się w województwie zachodniopomorskim.
Na granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego działa druga pod względem mocy na krajowym rynku energetyki wiatrowej farma wiatrowa Potęgowo (219 MW). Zbudowana została przez spółkę Potęgowo Mashav, należącą do izraelskiego funduszu Mashav.
Pełna moc farmy wiatrowej w Drzeżewie obecnie uplasowałaby ją na pozycji trzeciej – przed działającą na Opolszczyźnie farmą wiatrową Bąków należącą do Ignitis Renewables. Moc tej instalacji wynosi 136,8 MW. Część produkowanej przez nią energii zasilać ma fabrykę Umicore w Nysie na podstawie umowy PPA.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
139 MW : 63 turbiny = 2,2 MW na jeden wiatrak