REKLAMA
 
REKLAMA

Farma wiatrowa na Opolszczyźnie zasili fabrykę baterii

Farma wiatrowa na Opolszczyźnie zasili fabrykę baterii
Fot. Onde

Jedna z największych farm wiatrowych, którą Onde realizuje w konsorcjum z firmą P&Q, wkroczyła w kolejną fazę. Zamontowano już wszystkie 38 turbin marki Nordex.

Farma wiatrowa Bąków powstaje na zlecenie inwestora Ignitis Polska. Za wykonanie projektu odpowiada IDE Projekt. Należąca do grupy kapitałowej Erbud spółka Onde wykonuje prace drogowe i fundamentowe oraz linię SN. Z kolei P&Q buduje wyprowadzenie mocy, na które składa się m.in. linia kablowa wysokiego napięcia oraz stacja elektroenergetyczna 110/30 kV z dwoma transformatorami o sumarycznej mocy ponad 150 MVA.

Łączna moc zainstalowana wszystkich turbin na farmie wiatrowej wyniesie 136,8 MW, a cała moc generowana przez farmę będzie eksportowana do sieci jednym przyłączem w postaci linii kablowej WN o długości blisko 25 km.

REKLAMA

Zielona energia trafi do sieci już w przyszłym roku. Znaczna część zeroemisyjnej energii z nowo powstającej farmy wiatrowej zostanie dostarczona na podstawie umowy PPA do fabryki w Nysie, w której Grupa Umicore produkuje aktywne materiały katodowe do baterii pojazdów elektrycznych. Umowa zacznie obowiązywać od początku 2025 r. i zapewni fabryce dostawy energii do końca 2034 r.

Rozwój projektów OZE

Onde jest jednym z największych wykonawców instalacji farm wiatrowych i fotowoltaicznych w kraju, który nie tylko realizuje projekty dla zewnętrznych inwestorów, ale też ma własny dewelopment. Niedawno firma sprzedała pierwsze farmy fotowoltaiczne ze swojego portfela deweloperskiego za 75 mln zł. Pozyskane ze sprzedaży środki spółka przeznaczy na realizację kolejnych inwestycji w farmy fotowoltaiczne.

Z kolei litewska grupa energetyczna Ignitis w 2023 r. zwiększyła swój obszar zielonych mocy wytwórczych ponad dwukrotnie – do poziomu 361,9 mln euro. Większość nakładów przeznaczono na rozwój nowych lądowych farm wiatrowych na Litwie i w Polsce. Inwestycje Ignitis w Polsce w 2023 r. wyniosły ponad 170 mln euro. Grupa zamknęła rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim w porównaniu z 2022 r. i rekordową wspomnianą umową PPA z Umicore.

REKLAMA

Ignitis jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych w Polsce – FW Pomerania o mocy 94 MW. Na tę farmę wiatrową w pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim składa się 29 turbin o mocy 3-3,3 MW. Pomerania dostarcza do sieci około 300 GWh rocznie, co jest równoznaczne z zapotrzebowaniem na energię prawie 160 tys. gospodarstw domowych.

Robert Matuszewski, członek zarządu Ignitis Polska, podkreśla, że od początku 2023 r. do września w fazę budowy weszły kolejne zielone moce wytwórcze, a portfel wzrósł do 670 MW. Zaawansowaną fazę rozwoju osiągnęły natomiast projekty o mocy do 620 MW. Jak przewiduje strategia grupy, do 2030 r. portfel zainstalowanej mocy w OZE ma wynieść od 4 do 5 GW.

Ignitis działa w Polsce od 2017 r. i swoją działalność początkowo koncentrował na hurtowym rynku energii. Od 2020 r. firma obecna jest również na rynku detalicznym. Jednym z oferowanych klientom rozwiązań jest dostarczanie energii elektrycznej z gwarancjami pochodzenia, innym – długoterminowe kontrakty na zieloną energię (PPA).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dziwne, ani słowa o tym , że w czwartek w Pleszewie runął 10 letni wiatrak

Zero emisyjna, dobre😭

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA