Pierwsza baza serwisowa dla offshore w Polsce już działa

W Łebie otwarto bazę operacyjno-serwisową morskiej farmy wiatrowej. Będzie zapleczem pierwszej morskiej farmy na polskim Bałtyku, budowanej przez Orlen i Northland Power.
Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na rok 2026. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Teraz jej deweloperzy – Orlen i Northland Power – otworzyli w Łebie bazę operacyjno-serwisową, która będzie obsługiwać całą fazę eksploatacyjną farmy.
Na terenie 1,1 ha powstały m.in.: magazyn części zamiennych farm, warsztat, specjalnie wzmocnione nabrzeże z dwoma dźwigami, zaplecze dla jednostek transportowych oraz biura i pomieszczenia socjalne. Ponadto uruchomiono Morskie Centrum Koordynacyjne, które ma odpowiadać za nadzór nad ruchem morskim i pracami instalacyjnymi.
– Będziemy pierwszą polską firmą, która otworzy farmę wiatrową. A ta baza to serce tej operacji. Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczowym regionem dla przyszłej polskiej energetyki – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
Baza w Łebie zatrudni 60 pracowników. Koszt tej inwestycji wynosi około 62 mln zł.
Prace na morzu już trwają
Morska farma Baltic Power powstaje w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Zajmie obszar około 130 km2, na którym zostanie zainstalowanych 76 turbin o wysokości ponad 200 m. Baltic Power jako jedna z pierwszych inwestycji na świecie wykorzysta turbiny wiatrowe o mocy 15 MW – model V236-15.0 MW firmy Vestas. W lutym br. w miejscu inwestycji rozpoczęła się instalacja pierwszych monopali.
Miesiąc temu Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił farmie Baltic Power pierwszej w Polsce promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej. Szacowana produkcja energii to około 4 TWh rocznie.
Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla Baltic Power podjęta została w roku 2023. Inwestorzy uzyskali wówczas finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Orlen w ogłoszonej w styczniu br. nowej strategii za kluczowe uznał właśnie inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej. Według wcześniejszych zapowiedzi koncern przygotowuje kolejne projekty morskich farm o łącznej mocy 5,2 GW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.