Kredyt na pierwszą polską farmę wiatrową na morzu

Kredyt na pierwszą polską farmę wiatrową na morzu
Vestas

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power uzyskał finansowanie. Powinna to być pierwsza morska farma wiatrowa, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Baltic Power to inwestycja realizowana przez konsorcjum Orlen (51 proc. udziałów) oraz kanadyjską firmę Northland Power. Moc morskiej farmy wiatrowej Baltic Power ma wynieść 1,14 GW.

Farma wiatrowa ma powstać w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składać się z 76 turbin marki Vestas. Moc każdej turbiny wyniesie 15 MW. Po zainstalowaniu będą to jedne z największych elektrowni wiatrowych na świecie.

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej Baltic Power w części lądowej projektu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a w części morskiej – w 2024 r. Jeśli prace zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem, to inwestycja zostanie zakończona w 2026 r. i Baltic Power będzie pierwszą farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Morska farma wiatrowa Baltic Power ma produkować rocznie około 4,4 TWh energii elektrycznej netto. Orlen podaje, że wolumen energii wytwarzany przez farmę będzie odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Orlen szacuje całkowity budżet projektu farmy wiatrowej Baltic Power na około 4,73 mld euro. Ta kwota uwzględnia wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie około 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

Kredyt na Baltic Power

Realizację farmy wiatrowej Baltic Power przybliża ogłoszone właśnie porozumienie z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. 25 instytucji, które zdecydowały się wesprzeć projekt, to polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów ekspertowych (ECA) i instytucje multilateralne, w tym m.in.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark oraz Export Development Canada.

Finansowanie projektu stanowi 80 proc. przewidywanych łącznych kosztów kapitałowych. Pozostała część zostanie wniesiona przez partnerów projektu.

Finansowanie zostanie przyznane w formule Project Finance, co – jak podkreśla Orlen – jest szczególnie korzystne dla inwestycji wymagających znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności. Spłata kredytu oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt.

REKLAMA

Według szacunków Orlenu w pierwszych 5 latach eksploatacji morska farma wiatrowa Baltic Power może wygenerować dodatkowe średnioroczne wolne przepływy pieniężne w wysokości około 140 mln euro.

Kontrakt różnicowy dla Baltic Power

Określony poziom przychodów z produkcji energii z farmy wiatrowej Baltic Power zagwarantuje kontrakt różnicowy, który został przyznany tej inwestycji w ramach indywidualnej decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Wsparcie w formie indeksowanego o inflację, powiązanego z kursem euro kontraktu różnicowego będzie obowiązywać przez 25 lat. Podstawą jest wyznaczona na 2021 r. stawka 319,6 zł/MWh.

Orlen podkreśla, że projekt Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. Ma zabezpieczone umowy na wszystkie kluczowe komponenty – w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty – wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Posiada także pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 r.

Pomimo niezwykle dynamicznie zmieniającego się otoczenia projekt Baltic Power przygotowywany jest zgodnie z harmonogramem i chcemy, by już w 2026 r. zasilał czystą energią 1,5 mln gospodarstw domowych. Pozyskanie finansowania dla tego projektu potwierdza, że rynki finansowe również pozytywnie oceniają kluczowe inwestycje strategii Orlen do 2030 r. – komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Northland Power liczy, że uruchomienie farmy wiatrowej Baltic Power umożliwi firmie zwiększenie wyniku EBITDA w pierwszych 5 latach średnio o 300-320 mln dolarów kanadyjskich (około 1 mld zł).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.