Rekordowo niska cena za energię z morskiej farmy wiatrowej

Rekordowo niska cena za energię z morskiej farmy wiatrowej
Planowana lokalizacja morskich farm wiatrowych Borssele 1 i 2. Fot. Dong Energy

Koszty morskiej energetyki wiatrowej maleją szybciej niż planowano. Duński koncern energetyczny Dong Energy wygrał aukcję na budowę morskich farm wiatrowych w Holandii, oferując rekordowo niską cenę za energię. 

W ramach aukcji zorganizowanej przez holenderskie władze, która zaowocowała złożeniem 38 ofert, Dong Energy otrzyma prawo do realizacji dwóch farm wiatrowych na morzu –  Borssele 1 i 2 – których łączna moc wyniesie 700 MW.

Zaoferowana przez Dong Energy cena za sprzedaż energii wynosi zaledwie 72,7 euro/MWh, a kontrakt nie zakłada zwiększania tej ceny o inflację. 

REKLAMA

Energia będzie sprzedawana po tej cenie przez 15 lat, a po upływie tego okresu Dong będzie sprzedawać energię po cenie wynegocjowanej na rynku.

Umowa nie uwzględnia kosztów przesyłu. Za podłączenie farm wiatrowych Borssele 1 i 2 do lądowej infrastruktury energetycznej będzie odpowiadać firma TenneT.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope szacuje, że przy uwzględnieniu kosztów przyłączenia cena za energię z projektów Borssele 1 i 2 musiałaby wynieść około 87 euro/MWh. 

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe Borssele 1 i 2 mają powstać w ciągu 4 lat. Będą zlokalizowane w odległości 22 km od brzegu, na głębokościach sięgających 14 – 38 m. Przeciętna prędkość wiatru w miejscu, w którym powstaną, wynosi 9,5 m/s.

Wykonywane do tej pory analizy spadku kosztów produkcji energii z morskich farm wiatrowych mówiły o osiągnięciu kosztów poniżej 100 euro/MWh dopiero po roku 2020. Teraz wydaje się, że tą granicę branża offshore może przekroczyć szybciej.

Cel kosztu energii z offshore poniżej 100 euro/MWh do roku 2020 wyznaczył m.in. Dong.

Wraz z projektami Borssele 1 i 2 pierwszy raz schodzimy z kosztem energii elektrycznej (Levelised Cost of Electricity – LCOE) poniżej 100 euro/MWh, wykonując milowy krok branży trzy lata wcześniej niż planowano – komentuje Samuel Leupold z Dong Energy. 

W tym tygodniu holenderskie władze ogłosiły, że zorganizują kolejne aukcje dla offshore. W planie jest udzielenie koncesji dla morskich farm wiatrwych w strefach Hollandse Kust Zuid oraz Hollandse Kust Noord. Łączny potencjał tych morskich farm wiatrowych ma wynieść aż 2,1 GW. Aukcje zaplanowano na przyszły rok. 

gramwzielone.pl