Sukces łódzkich studentów. Najlepsi w Europie

Sukces łódzkich studentów. Najlepsi w Europie
Fot. GUST

Małe elektrownie wiatrowe. Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST zajęli pierwsze miejsce w największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez holenderski NHL University of Technology w Leeuwarden.  

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszym etapem było zaprojektowanie małej przydomowej turbiny wiatrowej oraz sporządzenie raportu technicznego. Na jego podstawie łódzka ekipa zakwalifikowała się do finałowej „szóstki” z całej Europy, prezentując model turbiny o poziomej osi obrotu oraz średnicy wirnika wynoszącej 1,6 m.

– Nasze rozwiązanie będzie przystosowane do warunków miejskich. Nie może zatem generować nadmiernego hałasu oraz musi spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. W trakcie pracy nad pierwszym prototypem skupiliśmy się na optymalizacji aerodynamiki łopat. Podstawową zaletą naszej turbiny będzie możliwość maksymalnego wykorzystania energii wiatru nawet przy jego niskich prędkościach. Rozwiązanie to będzie zatem idealnie dostosowane do polskich warunków wietrzności, gdzie średnia prędkość wiatru waha się w granicach 2-4 m/s – komentował Amadeusz Bathelt z zespołu GUST.

REKLAMA
REKLAMA

Podczas konkursu opracowany przez łódzkich studentów model turbiny wiatrowej został poddany serii testów w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu w Delft. Podczas testów drużyna GUST musiała zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi problemami, które zostały zdefiniowane dopiero w tunelu.

Polski zespół rywalizował między innymi z doświadczonymi w dziedzinie turbin wiatrowych drużynami z Technical University of Denmark i reprezentacją gospodarzy z NHL University of Technology. Zacięta rywalizacja w ostaniem etapie toczyła się pomiędzy łódzkimi studentami i zespołem z Danii – kraju będącego kolebką energetyki wiatrowej.

Konkurs International Small Wind Turbine Contest, organizowany na uniwersytecie Leeuwarden, skupia najlepsze ośrodki naukowe w Europie specjalizujące się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Głównym celem konkursu jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek. Punktowane są bezpieczeństwo, adaptacja w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji.

red. gramwzielone.pl