David Cameron otwiera największą farmę wiatrową na świecie

David Cameron otwiera największą farmę wiatrową na świecie
David Cameron. Foto: Brett Jordan, flickr cc-by-2.0

{więcej}Brytyjski premier pod koniec ubiegłego tygodnia dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi na zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskiej farmie wiatrowej London Array – największym tego typu obiekcie na świecie. 

Rząd Davida Camerona był w ostatnich miesiącach krytykowany przez branżę OZE za wysyłanie sprzecznych sygnałów w sprawie poparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej w Wielkiej Brytanii. Być może dlatego oficjalne zainaugurowanie pracy farmy wiatrowej London Array odbyło się z udziałem brytyjskiego premiera, który ocenił, że uruchomienie farmy wiatrowej London Array to „wielki dzień dla Wielkiej Brytanii i duża wygrana energetyki odnawialnej”. – London Array to znak, że w Wielkiej Brytanii można realizować ogromne projekty bazujące na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – zaznaczył David Cameron. 

REKLAMA

Moc farmy wiatrowej London Array, która znajduje się 20 km od wybrzeży hrabstwa Kent, to 630 MW i jest to największa inwestycja w globalnym sektorze energetyki wiatrowej. Wielka Brytania to globalny lider w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu, a jej zagłębiem jest basen Morza Północnego. Udziałowcami projektu są: duński koncern energetyczny DONG (50%), brytyjska spółka niemieckiego koncernu energetycznego E.ON – E.ON UK Renewables (30%) oraz arabski fundusz Masdar (20%). W 2008 swoje udziały w London Array sprzedał Shell, który był do tego czasu głównym udziałowcem projektu. Turbiny dla farmy wiatrowej London Array (model SWT-3.6) dostarczył Siemens. 

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu na Morzu Północnym zakończyła się instalacja ogromnej farmy wiatrowej Thornton Bank o mocy 325 MW, która powstała 30 km od wybrzeży Belgii. Farma wiatrowa Thornton Bank składa się z ogromnych turbin, każda o mocy 6,15 MW, które dostarczył niemiecki producent REpower. Udziałowcami projektu Thornton Bank są niemiecki RWE, francuski EDF Energies Nouvelles oraz belgijska firma DEME, która jest zainteresowana budową morskich farm wiatrowych także w polskiej części Morza Bałtyckiego i uzyskała już od polskiego rządu decyzję lokalizacyjną. 

Także w ubiegłym tygodniu pracę ogromnej morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii zainaugurowała hiszpańska Iberdrola, która za pośrednictwem swojej szkockiej spółki Scottish Powee Renewables uruchomiła projekt Whitelee, którego moc to 539 MW. 
gramwzielone.pl