Największy na świecie elektrolizer do produkcji wodoru z OZE

Największy na świecie elektrolizer do produkcji wodoru z OZE
Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R)

W Japonii uruchomiono instalację do wytwarzania tzw. zielonego wodoru, który jest produkowany z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. Japończycy zapewniają, że to największa na świecie tego rodzaju instalacja.

Uruchomienie elektrolizera o mocy 10 MW wytwarzającego wodór z udziałem energii pochodzącej z pobliskiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW jest efektem projektu prowadzonego pod nazwą Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R).

Instalacja powstała w mieście Namie w prefekturze Fukushima, a za jej uruchomieniem stoi konsorcjum firm z udziałem Toshiby, Tohoku Electric Power i rządowej agencji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).

REKLAMA

Elektrolizer będzie w stanie wytwarzać w ciągu godziny do 100 kg wodoru, a sam projekt ma być dopiero wstępem do budowy jeszcze większych elektrolizerów wytwarzających zielony wodór, którym mają być zasilane pojazdy – w tym mające obsługiwać zaplanowaną na ten rok olimpiadę w Tokio.

Chociaż moc elektrolizera uruchomionego w prefekturze Fukushima może nie robić dużego wrażenia, jest to na razie największa na świecie instalacja do produkcji zielonego wodoru.

REKLAMA

Największa europejska instalacja produkująca wodór z energii odnawialnej powstała w austriackim Linzu. Inwestycja została zrealizowana w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu H2Future, a w projekt zaangażował się m.in. Siemens, który dostarczył kluczowy komponent instalacji, czyli elektrolizer o mocy 6 MW. Inwestycja zrealizowana w Linzu kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Rosnące grono podmiotów ogłasza jednak plany uruchomienia znacznie większych elektrolizerów, które mają produkować wodór umożliwiający dekarbonizację ciepłownictwa, transportu czy przemysłu.

Projekt ostatnio ogłoszony przez firmy Shell i Gasunie zakłada uruchomienie produkcji wodoru z gigantycznej morskiej farmy wiatrowej o mocy 3-4 GW, która miałaby powstać do 2030 roku u wybrzeży Holandii. Dekadę później moc tej farmy wiatrowej miałaby już wynosić nawet 10 GW, a produkcja wodoru miałaby sięgnąć nawet 800 tys. ton rocznie, co pozwoliłoby na uniknięcie w skali roku emisji CO2 rzędu 7 Mt (dla porównania roczne emisje CO2 największego europejskiego emitenta, czyli Niemiec, w 2019 roku wyniosły 620 Mt).

Obecnie koszt produkcji zielonego wodoru jest szacowany na około 6 dolarów/kg, podczas gdy produkcja H2 z paliw kopalnych jest nawet ponad 3-razy tańsza. Rozwój technologii oraz zwiększenie skali produkcji elektrolizerów wraz z dalszym spadkiem kosztów wytwarzania energii elektrycznej z OZE ma jednak obniżać koszt pozyskiwania czystego wodoru – podczas gdy koszty produkcji brudnego wodoru powinny rosnąć wraz ze wzrostem kosztów emisji CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.