Q Cells przejmuje firmę z rynku magazynów energii

Q Cells przejmuje firmę z rynku magazynów energii
Hanwha Q Cells

Jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych poinformował o przejęciu amerykańskiego dostawcy rozwiązań z zakresu bateryjnego magazynowania energii. Rozwiązania oferowane przez fimę Geli mają umożliwiać optymalizację systemów energetycznych m.in. dzięki zastosowaniu aktywnego zarządzania popytem z uwzględnieniem taryf strefowych (time-of-use).

Hanwha Q Cells już wcześniej oferowała rozwiązania związane z magazynowaniem energii, które uzupełniają ofertę firmy w zakresie dostarczania paneli i kompletnych instalacji fotowoltaicznych, z których nadwyżki niewykorzystanej energii mogą być gromadzone w bateriach.

Teraz Q Cells robi kolejny krok na rynku magazynów energii, przejmując kalifornijską firmę Growing Energy Labi (Geli), która rozwija systemy gromadzenia energii od 2010 roku i której rozwiązania obsługują już projekty o mocy liczonej w megawatach. Do tej pory Geli działał głownie na rynkach w USA i Australii.

REKLAMA

Firma, której siedziba mieści się w San Francisco, specjalizuje się w integracji systemów bateryjnych, które wyposaża we własne oprogramowanie pozwalające optymalizować proces magazynowania energii dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. 

Systemy opracowane przez Geli mają pomagać w maksymalizacji zysków osiąganych dzięki inwestycjom w baterie współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi i ładowarkami samochodów elektrycznych. W tym celu tzw. BESS (Battery Energy Storage Systems) oferowane przez kalifornijską firmę mają brać pod uwagę dostępne taryfy na energię czy profile konsumpcji energii.

REKLAMA

Grafika: Geli.

Wcześniej Q Cells wprowadził już do swojej oferty systemy magazynowania energii na rynkach w Europie i Australii, a przejmując Geli, grupa mająca siedziby w Korei Płd. i Niemczech chce rozpocząć ekspansję także na amerykańskim rynku magazynów energii.

Informacja o przejęciu Geli to kolejny w ostatnim czasie sygnał wskazujący, że koreańsko-niemiecki producent paneli fotowoltaicznych chce budować szerszą ofertę łączącą produkcję energii z fotowoltaiki, baterie i ładowanie samochodów elektrycznych.

Ostatnio Q Cells informował o wprowadzeniu na niemiecki rynek domowej, mobilnej stacji ładowania o mocy 22 kW. Klientom w Niemczech Hanwha Q Cells ma oferować dedykowaną taryfę gwarantującą zasilanie auta energią odnawialną, nawet gdy energia nie będzie pochodzić z domowej fotowoltaiki, ale z sieci, dzięki pracy instalacji OZE znajdujących się na terenie Niemiec i Austrii.

Koszt energii w taryfie Q.ENERGY Smart ma być na bieżąco dostosowywany, w godzinnych interwałach, do bieżących cen energii na rynku hurtowym, co ma zapewnić, że użytkownik ładowarki będzie płacić za energię tym mniej, im więcej produkowanej jest w danym momencie energii odnawialnej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, które obniżają hurtową cenę energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.