BMZ wprowadza domowy magazyn energii w technologii HV

BMZ wprowadza domowy magazyn energii w technologii HV
BMZ

Niemiecka firma BMZ, która jedną ze swoich fabryk posiada także w naszym kraju, wprowadzi na rynek mały, bateryjny magazyn energii, który ma charakteryzować się większą efektywnością niż dotychczas stosowane na rynku urządzenia przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej.

BMZ wprowadza wysokonapięciowy, modularny magazyn energii, w którym energia jest gromadzona w bateriach litowo-jonowych.

Domowy magazyn energii o nazwie Hyperion ma być dostępny w modułach o pojemności po 2,5 kWh, które mogą być łączone w systemy o maksymalnej pojemności 15 kWh.

REKLAMA

Konstrukcja modularna jest łatwiejsza w instalacji dzięki mniejszej wadze – zamiast jednej ciężkiej baterii jest kilka komponentów (moduł i obudowa z elektroniką), które można w łatwiejszy sposób przenieść w docelowe miejsce instalacji.

Przykładowo zestaw Hyperion o pojemności 7,5 kWh energii użytecznej waży: 45 kg oraz  3 x 22 kg na moduł. Wcześniejszy magazyn BMZ, model ESS X (8 kWh energii użytecznej) waży 99kg, co utrudnia przemieszczanie go do docelowej lokalizacji.

Rozbudowa zestawu będziem możliwa nawet po pewnym okresie użytkowania, np. kilku latach, gdy okaże się, że są większe potrzeby energetyczne. W tym przypadku możliwe jest dołożenie kolejnego modułu bez zmiany falownika. Kompatybilne z baterią falowniki obsługują szeroki zakres napięć pracy baterii 125V – 350V.

– System Hyperion został opracowany w wyniku dialogu z instalatorami i użytkownikami. Liczy się nie tylko cena urządzenia, ale także wszystkie koszty instalacji oraz utrzymania – komentuje Sven Bauer, CEO niemieckiej firmy.

REKLAMA

BMZ podkreśla znaczenie kompatybilności nowego magazynu z falownikami czołowych producentów, takich jak SMA, Kostal czy Sungrow.

Na czym ma polegać przewaga nowej technologii nad rozwiązaniami stosowanymi dotychczas w magazynach energii? Zapytaliśmy o to polski oddział BMZ, którego siedziba mieści się w Gliwicach.

W skrócie system HV generuje dużo mniejsze straty z uwagi na mniejszy prąd, który płynie zachowując tę samą moc. Z uwagi na mniejsze prądy jesteśmy w stanie zoptymalizować koszt całego systemu – komentuje Mateusz Buczyński, kierownik sprzedaży w BMZ Poland.

Według niemieckiego stowarzyszenia sektora magazynów energii, Bundesverband Energiespeicher (BVES) w ubiegłym roku niemieckie firmy działające w tym sektorze odnotowały sprzedaż wartą 5,5 mld euro, co oznaczało wzrost o 10 proc. w porównaniu do sprzedaży wypracowanej w roku 2018.

BVES szacuje, że obecnie magazyny energii w Niemczech posiada około 182 tys. gospodarstw domowych, a w ubiegłym roku łączna moc takich urządzeń miała wzrosnąć z 440 MW na koniec 2018 roku do 680 MW. Natomiast według prognozy stowarzyszenia na koniec 2020 roku łączna moc domowych magazynów energii wzrośnie do 930 MW.

Według niemieckiej firmy konsultingowej EuPD Research, w ubiegłym roku największy udział w niemieckim rynku domowych bateryjnych magazynów energii miały firmy Sonnen (20 proc.), E3/DC (19 proc.), BYD i Senec (po 14 proc.), LG Chem (12 proc.) i Varta (7 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.