Nowe magazyny energii od Sungrow

Nowe magazyny energii od Sungrow
Sungrow

Chiński producent falowników oraz systemów magazynowania energii Sungrow zaprezentował na tegorocznych targach Intersolar nową gamę produktów dla rozwiązań domowych oraz większych projektów przemysłowych.

Podczas targów Intersolar, które odbyły się w Niemczech, jeden z największych na świecie producentów falowników fotowoltaicznych Sungrow zaprezentował m.in. nowe falowniki obsługujące zarówno instalacje jedno jaki trójfazowe. Moc urządzeń waha się w przedziale 2-20 kW. Poza klasycznymi falownikami Sungrow pokazał inwertery hybrydowe o mocach od 3 do 10 kW, które przystosowane są do współpracy z wysokonapięciowymi akumulatorami.

Kompatybilne akumulatory mają pojemność od 9,6 do 25,6 kWh, a w połączeniu z falownikiem hybrydowym Sungrow mają tworzyć prostu w montażu i obsłudze system typu plug and play. Według producenta montaż całego zestawu, jego konfiguracja i uruchomienie są na tyle proste, że w większości przypadków całość może wykonać jeden instalator, co znacząco redukuje nakłady finansowe dla przyszłych inwestorów.

REKLAMA

System magazynowania energii ma umożliwić użytkownikowi wielofunkcyjne zarządzanie urządzenia tak, aby unormować jego prace chociażby pod kątem wahań cen energii elektrycznej w trakcie doby.

Magazyn może zostać ustawiony np. tak, aby pobierać energię z sieci, gdy jej cena jest niższa, a oddawać ją w momencie, gdy jej cena zbliża się do wartości maksymalnych.

Jak czytamy w komunikacie producenta, urządzenie nadaje się także do zastosowania w domach, które już posiadają instalację fotowoltaiczną, a chcą ją rozbudować o system magazynowania energii.

Hybrydowy falownik jest wyposażony w technologię AFCI, która odpowiada za ochronę przed wystąpieniem zwarcia i pojawienia się łuku prądu stałego. Użytkownik jak i instalator mają w prosty sposób monitorować urządzenia dzięki oprogramowaniu iSolarCloud, które ma szybko wykrywać ewentualne usterki i miarę możliwości likwidować je zdalnie.

W ramach rozwiązań dla większego przemysłu Sungrow zaprezentował podczas Intersolar system magazynowania energii chłodzony cieczą o nazwie ST2752UX.

REKLAMA

Jak twierdzi producent, jego nowy system bateryjny jest bardziej kompaktowy w porównaniu do konkurencji, gwarantuje większą rentowność elastyczność oraz bezpieczeństwo.

Cała konstrukcja waży mniej niż 26 ton i została opracowana tak, aby można było umieścić w niej baterie jeszcze przed transportem do miejsca docelowego. Sungrow zapewnia, że dzięki temu czas instalacji na miejscu może ulec skróceniu o 50 proc.

Dzięki systemowi chłodzenia wodą zamiast powietrzem uzyskano większą żywotność baterii. Dodatkowo razem z główną konstrukcja urządzenia został zintegrowany system automatycznego uzupełniania płynów, co z kolei, według wyliczeń producenta, pozwala na zaoszczędzenie kolejnych 80 proc. czasu potrzebnego na napełnianie instalacji chłodzącej.

Zastosowany system kontroli i zarządzania temperaturą baterii ma dbać o to, aby zadana wartość utrzymywała się w zakresie +/- 3 st. C.

Dzięki funkcji wykrywania nieszczelności system natychmiast się wyłącza i ostrzega operatora o każdym wycieku płynu.

Co więcej, magazyn ma posiadać wbudowany system gaśniczy, który pozwoli strażakom na szybkie i skuteczne ugaszenie ewentualnego pożaru. Wielkomorowa budowa konstrukcji również sprzyja zmniejszeniu ryzyka gwałtownego pożaru, a każda z komór charakteryzuje się 1-godzinową odpornością ogniową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.