Dostawca magazynów energii zebrał 1 miliard dolarów z IPO

Dostawca magazynów energii zebrał 1 miliard dolarów z IPO
Fluence

Jedna z największych firm z rynku bateryjnych magazynów energii Fluence zadebiutowała na giełdzie Nasdaq. W procesie IPO zebrała od inwestorów niemal 1 miliard dolarów.

To nowy rozdział w historii rynku magazynowania energii. Firma Fluence zadebiutowała na rynku Nasdaq Global Select Market w dniu 28 października. Początkowo akcje firmy zostały wycenione na 28 dolarów za sztukę, a już na koniec pierwszego dnia notowań kosztowały 35 USD.

Jednocześnie firma podała, że w procesie IPO udało jej się zebrać od inwestorów 998,2 mln dolarów, co ukształtowało wycenę firmy na poziomie 4,7 mld dolarów.

REKLAMA

Fluence to joint venture utworzone przez Siemensa i amerykański AES Company. Na początku tego roku firma ogłosiła pozyskanie inwestora, Qatar Investment Authority, który zainwestuje w nią kwotę 125 mln dolarów. W wyniku transakcji Siemens i AES pozostały głównymi udziałowcami firmy, posiadając w niej po 44 proc. udziałów.

W zeszłym roku Fluence zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej generacji bateryjnych magazynów energii, które mają umożliwić zejście z kosztami gromadzenia energii o 25 proc. w porównaniu z magazynami dostępnymi wcześniej na rynku.

Producent magazynów energii zapewniał, że taką redukcję kosztów udało się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.

REKLAMA

Fluence zrealizował lub jest w trakcie realizacji projektów związanych z magazynowaniem energii, których łączna moc sięga już 3,7 GW i które są zlokalizowane w 29 krajach.

W tym roku firma zrealizowała dostawę m.in. pierwszego bateryjnego magazynu energii w systemie energetycznym Litwy. Magazyn o mocy 1 MW ma działać zgodnie z koncepcją określaną jako Virtual Transmission Lines (VTL). Urządzenie zostanie bezpośrednio podłączone do sieci operatora systemu przesyłowego Litgrid, absorbując nadwyżki mocy czynnej i biernej.

Z kolei ostatnio Fluence informował o pozyskaniu kontraktu na dostawę magazynu o mocy 70 MW i pojemności 150 MWh, który ma powstać w Irlandii na początku 2023 roku. Firma podkreśla, że będzie to największy bateryjny magazyn energii w Unii Europejskiej.

Wiadomo, że systemy bateryjne, które będzie w przyszłości wykorzystywać Fluence, będą częściowo produkowane w Polsce. To efekt nawiązania współpracy z firmą Northvolt.

Obie firmy mają wspólnie rozwijać hardware oraz systemy zarządzania bateriami, zoptymalizowane pod kątem potrzeb i rozwiązań magazynowania energii Fluence.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.