Kolejna bateryjna inwestycja na Dolnym Śląsku

Kolejna bateryjna inwestycja na Dolnym Śląsku
LG Energy Solution Wroclaw

Największa fabryka baterii litowo-jonowych w Europie, którą pod Wrocławiem uruchomił LG Energy Solutions, przyciąga kolejne bateryjne inwestycje firm z Korei Południowej.

Agencja Rozwoju Przemysłu wydała setną decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Dzięki niej koreańska firma Enchem Poland wybuduje nową fabrykę i instalację do produkcji litu w Kobierzycach na Dolnym Śląsku.

Przedstawiciele ARP S.A. wręczyli decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej szefowi firmy Enchem Poland Sp. z o.o. Koreański koncern uruchomi produkcję roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych. Koszt inwestycji to 240 mln zł. 

REKLAMA

To będzie trzecia największa inwestycja przedsiębiorstwa z Korei Południowej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji.

W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w Euro-Park Kobierzyce to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy – komentuje Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

Inwestycja południowokoreańskiej firmy obejmuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu. Jak zapewnia Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o., będzie to jedyna tego rodzaju fabryka w Europie.

REKLAMA

Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. – komentuje Byung Won Lee.

Przed rokiem Agencja Rozwoju Przemysłu przekazała pomoc dla wspomnianej inwestycji LG Energy Solution dotyczącej czwartego etapu budowy fabryki baterii powstającej na terenie podwrocławskiej gminy Kobierzyce.

ARP podawała, że w przypadku tej inwestycji całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro, a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy osób.

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów baterii w Polsce w roku 2016. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku, a trzeci ruszył wiosną 2019 r. i miał się zakończyć pod koniec roku 2021.

Po zakończeniu czwartego etapu inwestycji na terenie zarządzanego przez ARP parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, mająca zaspokajać, według szacunków ARP, około 60 procent obecnego zapotrzebowania na baterie do samochodów elektrycznych w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.