Ceny magazynów energii w tym roku wzrosną

Ceny magazynów energii w tym roku wzrosną
Vattenfall

Rosnące koszty kluczowych surowców wykorzystywanych do produkcji baterii, a także wzrost kosztów logistyki odbijają się na cenach magazynów energii. W tym roku CAPEX tego rodzaju inwestycji ma wzrosnąć po raz pierwszy od wielu lat. Jednak nie powinien to być duży wzrost, a w kolejnych roku magazyny mają znowu tanieć.

Analitycy firmy IHS Markit przeanalizowali koszty magazynów energii, w których wykorzystywane są bateryjne litowo-jonowe.

O ile w ostatniej dekadzie baterie Li-Ion systematycznie i wyraźnie taniały, co pozwalało obniżać koszty stacjonarnych magazynów energii, to jednak w ostatnim czasie wzrost kosztów surowców odwrócił ten trend.

REKLAMA

IHS Markit podaje, że w ostatnich miesiącach ceny baterii litowo-jonowych poszły w górę o 10-20 proc., co wynikało ze wzrostu cen surowców, ale także z rosnącego popytu. W tym kontekście znaczenie miała rosnącą uwaga, jaką do baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) zaczął przywiązywać sektor motoryzacyjny wdrażający tego rodzaju baterie w miejsce wydajniejszych, ale droższych i obarczonych większym ryzykiem logistycznym bateriami typu NMC, w których stosowane są coraz dostępne surowce: nikiel, mangan i kobalt.

Na rynku bateryjnym przemysł motoryzacyjny ma znacznie mocniejszą pozycję niż dostawcy stacjonarnych magazynów energii, którzy muszą uznać pierwszeństwo producentów aut jako najważniejszych klientów dla producentów baterii.

Jednak również branża stacjonarnych magazynów stała się beneficjentem notowanego w poprzednich latach spadku cen baterii, który można zawdzięczać rosnącemu popytowi na baterie, generowanemu głównie przez koncerny motoryzacyjne. W latach 2018-2021 przeciętne ceny stacjonarnych magazynów spadły, według wyliczeń IHS Markit, z poziomu ponad 300 USD/kWh do mniej niż 250 USD/kWh. 

REKLAMA

Jednak ostatnie zawirowania na rynku bateryjnym sprawiły, że zdaniem analityków londyńskiej firmy ceny baterii dla dostawców stacjonarnych magazynów energii w tym roku pójdą w górę przeciętnie o około 5 procent, co przełoży się na wzrost cen całych magazynów o około 3 proc.

Zdaniem IHS Markit, sytuacja dostawców magazynów energii jeśli chodzi o ceny baterii nie poprawi się do przyszłego roku, a odwrócenie trendu wzrostowego będzie zależeć od zwiększania zdolności produkcyjnych baterii LFP, w tym od wejścia na rynek i walidacji chińskich producentów baterii zaliczanych do segmentu Tier-2.  

Analitycy IHS podkreślają jednak, że mimo aktualnej sytuacji bateryjne magazyny energii i tak pozostają konkurencyjne na tle alternatywnych technologii gromadzenia energii, a większym zagrożeniem dla dostawców magazynów niż wzrost cen baterii może być ich ograniczona dostępność.

Prognoza kosztów stacjonarnych magazynów energii do 2023 r. Dane w USD/kWh. Źródło: IHS Markit.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.