Na Śląsku powstanie zakład przemysłowego recyklingu akumulatorów

Na Śląsku powstanie zakład przemysłowego recyklingu akumulatorów
fot. Mika Baumeister/Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła 70 mln euro finansowania na rozwój technologii recyklingu akumulatorów litowo-jonowych w Polsce. Pilotaż projektu ma się zakończyć w przyszłym roku.

Zatwierdzone przez Komisję Europejską środki – ponad 70 mln euro – pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014–2020. Mają być przeznaczone na rozwój technologii recyklingu akumulatorów litowo-jonowych na Śląsku.

Cieszę się, że ten nowy projekt został zatwierdzony. Będzie wspierać badania i innowacje w sektorze baterii oraz pomagać w opracowaniu nowych i przyjaznych dla środowiska technologii recyklingu, umożliwiających odzyskiwanie cennych surowców ze zużytych baterii i katalizatorów. Jest to również ważny projekt wspierający badania naukowe i rozwój miejsc pracy w całym regionie – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

REKLAMA

Według założeń projekt ma stworzyć co najmniej 100 nowych bezpośrednich miejsc pracy i około 300 pośrednich miejsc pracy. Pilotaż zostanie ukończony w 2023 roku, a druga faza optymalizacji i rozwoju potrwać ma do roku 2027.

Zakres działań

Projekt zatwierdzony przez KE przewiduje budowę zakładu przemysłowego recyklingu akumulatorów litowo-jonowych i katalizatorów samochodowych.

Drugim obszarem mają być badania nad projektowaniem i rozwojem technologii odzyskiwania metali o strategicznym znaczeniu gospodarczym ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych i z katalizatorów samochodowych. Należą do nich metale z grupy kobaltu, litu, niklu i platyny. 

Dofinansowanie z KE ma także wesprzeć rozwój bezpiecznego transportu, sortowania i mechanicznej obróbki akumulatorów.

REKLAMA

Miliony z EBOR na recykling baterii

We wrześniu br. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przyznał pożyczkę w wysokości 52 mln euro na zakład recyklingu, który ma powstać w Zawierciu. Jest to inwestycja firmy Elemental Holding, realizowana za pośrednictwem należącej do niej spółki Elemental Strategic Metals.

Zakład Zawierciu ma się zajmować recyklingiem zużytych akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, baterii z laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń, a także katalizatorów. Celem jest odzyskiwanie litu, kobaltu, platyny, palladu i rodu.

Elemental chce także wytwarzać w zakładzie metale szlachetne i inne materiały, które będzie można wykorzystać jako wsad do produkcji nowych baterii i innych zastosowań.

Pozyskane z EBOR środki mają pozwolić także na zamontowanie paneli fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby zakładu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.