Są pieniądze na budowę zakładu recyklingu baterii na Śląsku

Są pieniądze na budowę zakładu recyklingu baterii na Śląsku
fot. Kumpan Electric/Unsplash

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przyznał pożyczkę w wysokości 52 mln euro na inwestycję w Zawierciu. Elemental Holding planuje zbudować tam zakład recyklingu zużytych akumulatorów litowo-jonowych do elektryków oraz katalizatorów i baterii.

Należąca do Grupy Elemental Holding spółka Elemental Strategic Metals buduje w Zawierciu zakład, który będzie recyklingował zużyte akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych, baterie z laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń, a także katalizatory. Odzyskiwane tam będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, platyna, pallad i rod.

Elemental zamierza produkować w zakładzie metale szlachetne, a także inne materiały, które będzie można ponownie wykorzystać jako wsad do produkcji nowych baterii oraz do innych zastosowań, zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym.

REKLAMA

– Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie – mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding. Jak podkreśla, inwestycja zmierzająca do recyklingu metali z grupy platynowców realizowana jest z zachowaniem wszelkich wymagań środowiskowych.

Finansowanie z EBOR

REKLAMA

Budowa nowoczesnego zakładu, który ma osiągnąć wysokie moce produkcyjne, będzie możliwa dzięki otrzymaniu długoterminowego finansowania od EBOR. Środki te pozwolą także na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które będą wytwarzać energię elektryczną na potrzeby zakładu.

EBOR zapewni również ocenę technologii projektu.

Inwestycja Grupy Elemental Holding została wysoko oceniona przez ekspertów nie tylko EBOR, ale też Komisji Europejskiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.