Baterie LFP produkowane przez CATL i Narada najlepsze w testach

Baterie LFP produkowane przez CATL i Narada najlepsze w testach
źródło: CATL

Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) chińskich producentów CATL i Narada uzyskały najwyższe oceny w ramach testów przeprowadzonych przez badaczy DNV.

Testom poddano 19 różnych ogniw akumulatorowych. Co ciekawe, CATL i Narada byli w wąskim gronie producentów, którzy zgodzili się na ujawnienie wyników testów ich produktów. Większość producentów nie wyraziła na to zgody.

Obie firmy znalazły się w czołówce producentów ogniw o najwyższej wydajności w stacjonarnych magazynach energii. Najwyższe oceny zdobyły w dwóch kategoriach: Zasilanie sieci przez mniej niż dwie godziny oraz kategorii określonej jako „Czterogodzinne przesunięcie solarne”, w której celem było zbadanie efektywności baterii w zastosowaniach mających na celu przede wszystkim gromadzenie energii wytworzonej w ciągu dnia z fotowoltaiki oraz wykorzystywanie jej popołudniami i wieczorami w sytuacji braku generacji z PV.

REKLAMA

Największy wolumen

Oprócz osiągnięcia bardzo dobrych wyników w zakresie wydajności baterie CATL znalazły się również na szczycie tabeli DNV wyróżniającej 10 producentów ogniw bateryjnych najlepszych pod względem wielkości produkcji w 2022 roku.

CATL w 2022 osiągnął poziom 132 GWh całkowitej produkcji ogniw i wyprzedził południowokoreańskiego producenta LG Energy Solution, który odnotował wynik 93,9 GWh. Na trzecim miejscu znalazł się Panasonic Corp z wynikiem 60,1 GWh. Poza podium uplasowały się firmy BYD Co Ltd (58,5 GWh) oraz Samsung SDI (47,1 GWh).

Należy zaznaczyć, że pod uwagę brano wszystkie ogniwa wytworzone przez poszczególnych producentów, zarówno do samochodów elektrycznych (EV), jak i do stacjonarnych rozwiązań magazynowania energii (ESS). Badacze DNV zwrócili uwagę, że większość producentów ogniw przeznacza ponad 90 proc. swoich baterii do pojazdów elektrycznych, co świadczy o silnym rozwoju tej gałęzi przemysłu.

REKLAMA

Nie tylko wydajność

W ramach testów DNV analizowane było również bezpieczeństwo użytkowania baterii, w tym m.in. kwestie temperaturowe. Badano temperaturę odpowietrzania, czyli wartość, przy której nagromadzone wewnątrz baterii gazy są uwalniane na zewnątrz w celu uniknięcia pęknięcia obudowy ogniwa, a także temperaturę początkową, przy której pojawia się niestabilność termiczna ogniw.

Ujawniono, że wśród 19 badanych ogniw obie temperatury – odpowietrzania i niestabilności termicznej – znacząco różniły się w zależności od producentów ogniw oraz właściwości chemicznych produktu. Stwierdzono, że ogniwo LFP ma wyższe temperatury odpowietrzania i niestabilności termicznej.

Jak wybrać dobre baterie?

Według DNV przy wyborze baterii dostawcy technologii magazynowania energii powinni brać pod uwagę cztery najważniejsze kryteria, którymi są:

  1. Ogniwo jako podstawowy budulec każdego bateryjnego systemu magazynowania energii. Zdaniem DNV użytkownik powinien być świadomy, kto jest producentem ogniw użytych w systemie, który zamierza kupić, i znać podstawowe parametry określające to ogniwo, dotyczące wydajności, bezpieczeństwa i żywotności.
  2. Liczba wdrożeń ogniw i całych systemów bateryjnych. Im więcej wdrożeń, tym większa szansa, że producent ma duże doświadczenie i lepiej rozumie procesy, które są wymagane do stworzenia wysokiej jakości produktu.
  3. Raport bankowalności, czyli analiza dotyczącą bankowości produktów poszczególnych producentów. Zdaniem DNV najlepsi producenci powinni chętnie udostępniać tego typu raporty do wglądu publicznego.
  4. Niezależne dane testowe. Badania wykonywane przez niezależne instytuty zwiększają wiarygodność producenta i jego produktów. DNV zaleca, aby przez podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie zapoznać się z kilkoma tego typu badaniami.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.