EverVenue dostarczy baterie metalowo-wodorowe o pojemności 250 MWh

EverVenue dostarczy baterie metalowo-wodorowe o pojemności 250 MWh
fot. YouTube/Solar Builder

Amerykański start-up EverVenue zajmujący się produkcją baterii metalowo-wodorowych poinformował o podpisaniu kontraktu na dostawę 250 MWh swoich baterii dla dewelopera Green Energy Renewable Solutions. Baterie mają zapewnić nawet 30 tys. cykli pracy.

Głośniej o amerykańskim start-upie zrobiło się w 2020 roku, w trakcie pandemii, kiedy to EverVenue poinformował między innymi, że dzięki pozyskanym 12 mln dol. przyśpieszy rozwój i komercjalizację swoich baterii metalowo-wodorowych.

Rozwiązania te wcześniej sprawdziły się już technologiach kosmicznych wykorzystywanych przez NASA i przy budowie Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. EverVenue wierzy, że technologia baterii metalowo-wodorowych jest w stanie osiągnąć lepsze rezultaty w porównaniu z powszechnie stosowanymi bateriami litowo-jonowymi.

REKLAMA

Niższe koszty

EverVenue utrzymuje, że koszty eksploatacji baterii litowo-jonowych przewyższają te związane z użytkowaniem baterii metalowo-wodorowych, które praktycznie nie wymagają konserwacji. Co więcej, baterie EverVenue mają przewidywaną liczbę cykli 30 tys., podczas gdy w przypadku baterii li-jon jest to około 10 tys.

Amerykański start-up podkreśla również aspekt bezpieczeństwa i ochrony środowiska – baterie produkowane przez EverVenue mają być lepsze od litowo-jonowych ze względu na brak toksycznych materiałów i łatwy recykling po okresie eksploatacji.

Baterie metalowo-wodorowe dla przemysłu ciężkiego

REKLAMA

Potencjał baterii EnerVenue jest coraz szerzej dostrzegany. W ostatnim czasie amerykańska spółka podpisała czwarty kontrakt od 2020 roku – z  amerykańskim deweloperem Green Energy Renewable Solutions, który planuje wykorzystać baterie metalowo-wodorowe w realizacji projektów przemysłu ciężkiego.

W ramach umowy firma dostarczy łącznie baterie o pojemności 250 MWh w ciągu najbliższych trzech lat. W 2023 dostarczy 50 MWh, w 2024 kolejne 100 MWh i w 2025 ostatnie 100 MWh w ramach zlecenia.

Spółka Nicon Industries A/S, będąca spółką macierzystą Green Energy Renewable Solutions, zajmuje się produkcją stali i aluminium dla przemysłu wiatrowego i morskiego. Stawia sobie za cel wybudowanie 1 GW projektów magazynowania energii w ciągu najbliższych trzech lat i jednocześnie podkreśla, że dostrzega bardzo duży potencjał w technologii EnerVenue.

Przedstawiciele Nicon zwracają szczególną uwagę na szeroki zakres pracy baterii metalowo-wodorowych (od -40 do + 60 st. C), co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka zapłonu, a także możliwość pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach. Co więcej, rozwiązania wdrażane na rynku morskim muszą spełniać certyfikaty DNV i CE i firma oczekuje,  że baterie EnerVenue te wymagania spełnią.

W ramach poprzednich kontraktów amerykański start-up pozyskał zamówienie na 460 MWh swoich baterii dla firmy Sonnell Power Solution, która opracowuje między innymi rozwiązania w zakresie energii odnawialnej i magazynowania energii. Kolejne zamówienie – na 2,4 GWh baterii EverVenue – złożyła firma Pine Gate. Z kolei wiosną 2021 roku EverVenue podpisał umowę na dostawę swoich produktów z pochodzącą z Hongkongu firmą Towngas.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.