Tesla bije rekord w magazynach energii, milczy ws. solarnych dachów

Tesla bije rekord w magazynach energii, milczy ws. solarnych dachów
Tesla

W minionym kwartale firma Elona Muska zrealizowała rekordowe dostawy magazynów energii, poprawiając wynik osiągnięty we wcześniejszym kwartale niemal dwukrotnie. Niższy wynik Tesla odnotowała natomiast w zakresie sprzedaży fotowoltaiki.

W trzecim kwartale 2022 roku Tesla dostarczyła do klientów bateryjne magazyny energii o łącznej pojemności 2100 MWh. To wynik znacznie lepszy od osiągniętych w pierwszych dwóch kwartałach tego roku (odpowiednio 846 MWh i 1133 MWh) oraz w dwóch ostatnich kwartałach zeszłego roku (1295 MWh i 978 MWh).

Tesla podkreśla, że tym samym zanotowała najlepszy kwartał w swojej historii, jeśli chodzi o dostawy magazynów energii – mimo rosnących problemów z zaopatrzeniem w półprzewodniki, który ma uderzać w segment magazynów bardziej niż w segment produkcji aut.

REKLAMA

Amerykańska firma podkreśla ponadto, że mimo zwiększania produkcji magazynów nadal nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na tego rodzaju instalacje. Ma w tym pomóc uruchomienie dodatkowych linii produkcyjnych w zakładzie w Lathrop w Kalifornii, gdzie docelowo Tesla chce wytwarzać w skali roku przemysłowe magazyny energii Megapack o pojemności 40 GWh.

W ostatnim czasie Tesla zaktualizowała specyfikację magazynów Megapack, zwiększając ich kluczowe parametry i zmieniając rodzaj wykorzystywanych ogniw. Więcej na ten temat w artykule: Nowy Megapack Tesli zapewni o 50 proc. większą pojemność.

 

REKLAMA

Brak informacji o solarnych dachach

Firmie Elona Muska nie udało się natomiast utrzymać wzrostu kwartalnej sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. W trzecim kwartale amerykański koncern dostarczył systemy PV o mocy 95 MW, podczas gdy w drugim kwartale sprzedaż fotowoltaiki Tesli sięgnęła 106 MW. Wynik z poprzedniego kwartału był natomiast lepszy od osiągniętego w pierwszym kwartale br. (48 MW), jak również w dwóch ostatnich kwartałach zeszłego roku (83 MW i 85 MW).

W najnowszym kwartalnym raporcie firma Elona Muska pomija informacje na temat swojego flagowego fotowoltaicznego produktu, jakim są solarne dachy Solar Roof. Nada nie wiemy, jaki udział w sprzedaży fotowoltaiki przez Teslę ma ten produkt, a w jakim stopniu wpływają na nią tradycyjne instalacje PV.

W minionym kwartale w amerykańskich mediach pojawiła się informacja o testowaniu przez Teslę kolejnej generacji solarnych dachów. Więcej na ten temat w artykule: Tesla testuje nową wersję solarnych dachówek.

Coraz lepsze wyniki

Całkowite przychody Tesli w minionym kwartale wyniosły 21,454 mld dolarów i były znacznie wyższe od przychodów z wcześniejszego kwartału (16,934 mld dolarów) oraz analogicznego kwartału zeszłego roku (13,757 mld dolarów).

Największy wpływ na ogólny wynik sprzedaży miał tradycyjnie segment Automotive, który w ostatnim kwartale wypracował 18,692 mld dolarów przychodów wobec wyniku na poziomie 14,602 mld dolarów z wcześniejszego kwartału i 12,057 mld dolarów z trzeciego kwartału 2021 roku.

Przychody segmentu Energy generation and storage za ostatni kwartał wyniosły 1,117 mld dolarów wobec przychodów na poziomie 866 mln dolarów z wcześniejszego kwartału i 806 mln dolarów z trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Kwartalny zysk netto w ujęciu non-GAAP na poziomie całego koncernu wyniósł 3,654 mld dolarów i był wyższy od zysku z drugiego kwartału br. (2,62 mld dolarów), jak również z analogicznego okresu zeszłego roku (2,093 mld dolarów).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.